Земеделието и футболът играят в един отбор

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

Комбинацията от земеделие и футбол за мнозина е странна, но не и за земеделците в Карнобат. Местните производители се обединяват в една обща кауза и магията на пълните трибуни радва сърцата им. Срещаме председателя на местния отбор и водещ зърнопроизводител Теодор Иванов рано сутринта на стадиона.  Поддръжката на терена прави впечатляваща още щом погледнеш към него. Иванов ни споделя, че „виновниците“ са местните фермери. „Имаме препарати с които пръскаме нивите си против плевелите, използваме ги и тук. За нас няма разлика между нивата и стадиона, и за двете се грижим с всички сили“. Страстта на Теодор по футбола не е случайна, той е бивш футболист, а сега и успял земеделец, по професия пък е авиационен инженер. До скоро зърнопроизводителят е оглавявал и Съюза на зърнопроизводителите в Карнобат.

Зърнопроизводителят Теодор Иванов полага грижи както за земите си, така и за игрището в града.
Зърнопроизводителят Теодор Иванов полага грижи както за земите си, така и за игрището в града.

Случайна среща предопределя цял живот

Цялата база е направена от 2010 г. насам, а цената е над два милиона лева. Земеделецът превръща занемарена ливада в зърнобаза с машинотракторен парк. На големия терен строи дома си и зоокът, който е и хоби на децата му.

Работната ръка е проблем номер едно

Теодор Иванов разказа и за най-наболелите проблеми в региона и в бранша. Основен проблем е ниската изкупна цена на продукцията. „Разчитаме на големи реколти, защото цените, на които се изкупува са много ниски, така поне се компенсира.“ От друга страна, зърнопроизводителят, подчертава, че пазарът е много добър и не се случва продукцията им да залежи. В момента в града има регистрирани 60 зърнопроизводители, като само трима са големи, другите са с по-малки възможности.

силози (2)

И тук проблемът с работната ръка е наличен, но най-вече при овощарството и зеленчукопроизводството. И все пак и зърнопроизводителите се сблъскват с проблема.

„При нас 95% от работата вече е механизирана, но все пак тези машини трябва да се управляват от някого“, казва Теодор Иванов. Качествените кадри са много малко. По-възрастните работници не искат да се учат, мислят че старите начини са по-добри, а това не е така, съвременния свят предлага много възможности за облекчаване на  работата. На младите пък не им се работи това, според бившият футболист те са по-схватливи, но нямат желание да работят за някого.

Няма земя за децата ни

„Младите в региона са привлечени от земеделския сектор, но няма земя“. Оказва се, че в Карнобат може да искаш да закупиш земя, за да започнеш бизнеса си, но няма от къде. Теодор споделя, че неговият син се опитва от години да намери терен, който да обработва. Младите хора са привлечени преди всичко от възможността за субсидиране и помощта в началото на едно такова бизнес начинание. „Ако държавните помощи и тези от ЕС отпаднат, след това никой няма да иска да започне работа на полето. Инвестицията е твърде голяма. Ако имаш и малка подкрепа все пак е нещо.“ Бившият спортист не веднъж е повдигал въпроса по темата, но решението на казуса не е лесно. И все пак Иванов обещава, че ще се бори за решение на проблема._DSC0332

Сушата е най-страшната прогноза

Тази година заплахата е пресушаването на земята. Дори след наводненията през октомври месец миналата година, нивите са възстановени, посевите също. Сега обаче идва най-страшното. „Ако не започне да вали годината ще бъде много лоша“, споделя Теодор. Метеорологичните условия в този регион са такива. Често земеделците страдат от засушливия климат и подминалите ги дъждовни облаци.

За да спасят положението си, тукашните зърнопроизводители търсят решения, като избират по-устойчиви култури за сеене и използват различни методи на напояване. Колкото и да изкарат обаче, производителите са далеч от добивите на Северна България. „Веднъж на 10 години достигаме до количествата от тези райони“.

„Миналата година беше отново много слаба, за нашия регион е добра, на фона на други области обаче е ниска. Има колеги, които са на ръба на оцеляването. При нас  земеделието е свързано с много големи инвестиции, ако искаш да си актуален на пазара трябва да се инвестира страшно много.“, каза производителя.

 Станислава Стойкова

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА