Зелените мечти на Европейската комисия под въпрос заради суровата реалност на недостига на торове

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Според COPA-COGECA работата на фермерите в краткосрочен план ще бъде блокирана

Най-влиятелната група, представляваща интересите на европейските фермери, COPA-COGECA, призовава за отмяна на наложената кадмиева граница от 60 mg / kg за фосфатни торове, за да се позволи доставките от Мароко вместо от Русия, съобщава испанският портал Agroinformacion.com.

“Изправена пред настоящата криза на пазара на торове, Европейската комисия излезе с дългоочаквано съобщение през ноември за това как ще бъде решен проблемът. За COPA-COGECA разочарованието беше толкова голямо, колкото и очакванията: това ново съобщение не дава конкретни отговори за това какво трябва да направят европейските земеделски стопани в краткосрочен план.

За малко повече от две години цените на торовете, използвани в селското стопанство, скочиха до нива, невиждани досега в Европа. Цените на най-важните торове в някои случаи дори се утроиха, като ръстът първо беше причинен от последиците от пандемията от коронавирус, а след това и от руско-украинския конфликт.

До края на тази 2022 г. запасите на европейските земеделски стопани бързо намаляват, докато цените и наличността остава проблем в краткосрочен план, особено в настоящия период на подаване до пролетта на 2023 г.

Реколтата може да пострада

Вероятно европейската реколта от следващата 2023 г. ще пострада от продължаващия недостиг на торове, което ще доведе до намаляване на добивите от културите, влошаване на качеството и нарушаване на сеитбообращението. Това ще бъде последвано от увеличение на потребителските цени и спад в конкурентоспособността на европейските земеделски стопанства. Въпреки това, дори и днес в нито един друг регион на света няма такова увеличение на цените на селскостопанските продукти, както в ЕС.

В този контекст земеделската общност очакваше два политически отговора: краткосрочен прагматичен (за смекчаване на последиците от настоящите международни сътресения) и средносрочен/дългосрочен отговор (намаляване на зависимостта от вноса, увеличаване на прозрачността на пазара на торове и насърчаване на органичното торене).

“Както и в предишни доклади, Европейската комисия предоставя подходящи отговори в средносрочен/дългосрочен план, но не се справя с краткосрочните предизвикателства”, смятат представителите на COPA-COGECA.

Няма краткосрочни решения за фермерите

Според Кристиане Ламберт, президент на Copa, “уклончивостта вече се е превърнала в навик. По идеологически причини Европейската комисия отказва да даде на фермерите краткосрочни решения, застрашавайки жизнеспособността на много стопанства. Какъв е смисълът да се представя ново послание, ако в края на краищата в него има толкова малко реални изречения? Накратко, трудно ми е да разбера логиката на комуникацията от този вид: за дългосрочни цели ми се струва, че визията на Комисията е ясна и известна от 2019 г. със стартирането на стратегическата програма “От фермата до трапезата”. Други предложения вече са изяснени в съобщенията за март”.

COPA-COGECA приветства създаването на обсерватория на пазара на торове, стартирането на Европейския съвет за иновации за устойчиво земеделие, подобрения достъп до органични торове, управлението на отпадъците и подкрепата за зеления амоняк. Това обаче са дългосрочни мерки, които няма да помогнат на земеделските стопани да смекчат краткосрочните последици от недостъпността или ниската наличност на агрохимични торове.

В краткосрочен план, когато става въпрос за преодоляване на настоящите вълнения на пазара на торове в Европа, натискът на Комисията за приемане от Съвета на ЕС на предложение за суспендиране на вносните мита върху карбамид и амоняк е недостатъчен, а COPA-COGECA предлага да се разшири премахването на вносните мита за всички азотни и фосфатни торове.

Европейската организация твърди, че “логистиката на торовете трябва да бъде опростена и да се осигури по-голяма регулаторна гъвкавост. Това включва спиране на прилагането на ограничението за кадмий от 60 mg/kg за фосфатни торове, за да се позволи доставка от северноафрикански страни (Мароко) вместо от Русия, както и освобождаване от установените граници на нитратите и опростяване на административните правила, свързани с вноса. Също така дълбоко съжаляваме, че използването на торове от типа RENURE (т.е. азот, извлечен от оборски тор) не беше опростено в публикацията.”

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА