Зелената сделка ще финансира стопаните отделно от ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Зелената сделка ще финансира стопаните отделно от ОСП. Това каза министър Танева по време на заседание на Парламентарната комисия по земеделието и храните днес. Стратегията “От фермата до трапезата”, която е част от Зелената сделка, ще бъде обект на допълнително финансиране. Бюджетът по ОСП е отделен и средствата по него са предназначени за финансиране на целите на тази политика. “Всички очакваме Европейската комисия да обяви повече подробности за Зеления пакт през пролетта на 2020 г.”, посочи министър Танева. В момента земеделското министерство работи в търсене на щадящи екопрактики, които да помагат за постигане на екоцелите, но да не се отразят негативно на доходите на стопаните.

Други теми, по които министър Танева даде отчет днес, бяха за предефинирането на обхвата на необлагодетелстваните, внедряването на Географската идентификационна система (ГИС), SWOT анализите за изготвянето на Общата селскостипанска политика, както и за графиците за изплащането на средствата по директните плащания за 2019 и 2020 г

„За борба с последиците от климатичните явления и градушките се предвижда създаване на взаимоспомагателен фонд за обезщетения от климатични събития към Разплащателната агенция, който да е акредитиран, с доброволни вноски”, обяви по-рано днес пред бТВ министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. „По Програма за развитие на селските райони, от Европа ще се предоставят средства за управление на риска”, допълни тя. Досега средствата не са били ползвани и са били прехвърляни, защото не е бил наличен годен бенефициент, допълни министърът. „Тази година ще създадем този фонд, вноските ще са доброволни, чрез тези средства от Европа ние ще компенсираме земеделските производители, които участват доброволно, а двете държавни помощи, които до момента прилагахме, ще ги прилагаме само през този взаимоспомагателен фонд и то за тези земеделски производители, които участват във фонда.”, уточни Танева. Фондът ще бъде създаден по подобие на фонд в Унгария, който работи вече 10 години, като в началото той тръгва като доброволен и за градушка, а вече разработват обезщетения за суша.

Десислава Танева обяви още, че в момента България е в края на процедура за пускане на радар и в Шумен за противоградова защита по самолетен способ. „Ако имахме в момента готовност за финансирането на оперативни разходи на тази система, ние щяхме да сме готови за национално покритие със самолетен способ за Северна България.”, допълни министърът. По данни на МЗХГ защитената територия от градушки в момента е 18 млн. дка, в която са включени само обработваеми земи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА