Засилват диверсификацията на културите в стопанствата, проверките – с 2 месеца по-дълги

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

За съответната стратификация на стопанствата се надгражда броя на културите с 1

Малките стопанства с обработваема земя или площи с медицински и арооматни култури до 9.99 ха ще трябва да отглеждат най-малко 2 различни култури, като основната култура не превишава 95% от земята, предвижда интервенцията „Еко схема за засилена диверсификация на културите, поддържане на трайните насаждения и екстензивно поддържане на постоянно затревените площи с пасищни животни”, която ще бъде обсъждана на заседанието на Тематичната работна група за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г. на 15 февруари 2021 г. Целта на проектът на схема е смечкаване на последиците от изменението на климата и ефективно управление на ресурсите. В допълнение периодът на проверка за наличие и съотношение между културите се увеличава с 2 месеца – от 15 май до 15 септември на годината на кандидатстване.

В проекта се предвижда още стопанствата с с обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури, между 10 и 30 ха да бъдат заети най-малко с 3 различни култури. Основната култура не трябва да заема повече от 75% от тези площи, а двете основни култури обхващат заедно не повече от 95% от земята. За земеделските стопанства над 30 ха пък важи правилото за най-малко 4 различни култури. Основната култура не заема повече от 75% от тази обработваема земя и/или площите, заети с медицински и ароматни култури, а трите основни култури да обхващат заедно не повече от 95% от обработваемата земя и/или площите, заети с медицински и ароматни култури. Според дефиницията „култура“ се определя като култура, от който и да е от различните родове, определени в ботаническата класификация на културите; някой от видовете при Brassicaceae, Solanaceae и Cucurbitaceae; оставена под угар земя или пък треви или други тревни фуражи.

Според условията за допустимост по схемата могат да се прилагат още две практики, полезни за климата и околната среда, освен засилената диверсификация на кулурите: Поддържане на трайните насаждения с практика за раздробяване и оставяне на вегетативна маса (клони и лозови леторасти) при резитба и екстензивно поддържане на постоянно затревените площи с пасищни животни.

При трайните насаждения по еко схемата ще се прилага практика за раздробяване и оставяне на вегетативна маса (клони и лозови леторасти) при резитба за получаването на мулч, като площта на трайните насаждения трябва да отговаря на изискванията за допустимост за директни плащания.

Постоянно затревените площи пък трябва да се поддържат екстензивно с пасищни животни, като и тук площта трябва да отговаря на изискванията за допустимост за директни плащания.Постоянно затревената площ трябва да се поддържа посредством екстензивно пашуване от 0.3 до 1 ЖЕ/ха.На постоянно затревените площи се осъществява пашуване на животни от минимум 60 дни през съответната година, предвижда още схемата.

Плащането пък ще бъде на хектар допустима земеделска земя. Ставката е добавка към основното подпомагане на доходите за устойчивост съгласно чл. 28(6)(а) от проекта на Регламент за Стратегическите планове.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА