Защо не цъфтят лилиумите: 5 възможни причини

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Кои са най-често срещаните от тях

Лилиумите са уникални цветя, които не могат да остават незабелязани в двора. Особено впечатляващи са те, когато разтворят омайните си цветове. Често обаче се случва цветарите да не могат да им се полюбуват, тъй като поради неясни причини за тях аристократичните им багри не се разкриват. Днес ще ви разкажем за 5 от възможните причини, поради които те няма да цъфнат в градината ви.

 

Причина №1: некачественият посадъчен материал

Качественият посадъчен материал е гаранция за отглеждането на здрави и красиви цветя. Но дори да сте си го купили от специализиран магазин, често се случва луковиците да не са добре съхранявани. Затова трябва да знаете как сами да познаете добрия посадъчен материал. Качествените луковици трябва да са сухи, на пипане да са плътни и стегнати. Нужно е да няма видими повреди по тях, както и загнили участъци или пък плесени и странна, неприятна миризма. Зачатъците на коренчета на дънцето на луковицата може да ви покаже, че тя е жива и здрава. Прекалено дребния посадъчен материал също може да е причина да не цъфне цветето скоро. При този случай трябва да изчакате няколко години, докато луковицата наедрее и има достатъчно сила, за да ви зарадва с пищен цъфтеж.

 

Причина №2: неподходящото място и почва

Мястото на лилиумите трябва да се избира внимателно. За тях не са подходящи местата под сянката на дървета или там, където слънцето няма да може да огрява насажденията. Гарантирайте им почва, в която има достатъчно хранителни вещества, за да изхранят капризните цветя. Субстратът трябва да е рохкав, реакцията му да е близка до неутралната, но задължително трябва да е водопропусклив, за да не застоява вода около корените, тъй като те могат да загният. Дълбочината на засаждане трябва да се равнява на три пъти височината на луковиците.

 

Причина №3: неправилната резитба

Резитбата при лилиумите не е задължително мероприятие, което трябва да се провежда, но много от стопаните предпочитат да я правят, когато цветето започне да вехне. Посегнете ли към ножицата, това може да ви коства цъфтежът на цветето през следващата година. Запазването на листата и стеблата е от особено значение за лилиумите, тъй като те по този начин осигуряват храна на луковицата. Натрупа ли достатъчно хранителни вещества в подземните си органи, растението ще може да преживее успешно зимата и да заложи цветни пъпки на следващата година. До резитба може да се стигне само на изключително много повредени или загнили листа.

 

Причина№4: болестите и вредителите

Лилиумите също биват подлагани на набези от болести и вредители по време на вегетацията. Пожълтеят ли стеблата или се появят загнили участъци с плесени, то това е сигурен знак, че цветето ви е заболяло. Това може да ви лиши от появата на цветове, а при ненавременно третиране, може да стане и причина за гибел на растението. По лилиумите се населват и различни вредители, като листни въшки, акари, мухи и други, които също изискват вашата намеса в точния момент.

 

Причина №5: неправилното торене

Лилиумите имат претенции относно хранителното съдържание на почвата и затова се нуждаят от редовно торене, за да цъфтят обилно. Внасянията трябва да са поне 3-4 пъти на сезон. Най-лесно ще ви е да използвате комбинирани торове, които съдържат азот, фосфор и калий. Дозата трябва да е указана на опаковката. Избягвайте използването на пресен оборски тор, тъй като това може да предизвика развитието на гъбни заболявания. Искате ли да използвате само естествени суровини, то можете да се доверите на дървесната пепел, която сте разтворили във вода. Осигурете по 350-400 мл от течността на всеки 1 кв. м площ.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА