Нови документи разкриват, че канадските регулаторни органи са използвали търговското споразумение между ЕС и Канада, за да отслабят европейски регулации за безопасност на храните. Неправителствената организация Council of Canadians е получила документи от първата среща на Комитета по санитарните и фитосанитарните мерки към СЕТА( Всеобхватно икономическо и търговско споразумение за свободна търговия между Канада и Европейския съюз ). Това е един от така наречените комитети за регулаторно сътрудничество, създадени, за да обсъждат регулациите, които засягат двустранната търговия между Канада и ЕС, съобщават от екологично сдружение „За земята“.
Документите показват, че Канада е оспорила много европейски регулации, свързани с животни, растения, пестициди, хербициди и принципа на предпазливостта. Последният е залегнал в основните регулации на ЕС, свързани с храните, химикалите и пестицидите и изисква страните членки да предприемат превантивни действия, когато е налице риск за общественото здраве и биоразнообразието.Те разкриват още, че канадските регулатори не само се противопоставят на подхода на ЕС, но получават уверение от европейските регулатори, че в крайна сметка ЕС ще го промени. На много места в документите изглежда, че канадските регулаторни органи се опитват завоалирано да заплашват ЕС със Световната търговска организация.
Изглежда, че Канада успява да промени минималните остатъчни нива на пестициди и хербициди. Комитетът на СЕТА не просто се съгласява с Канада, но и взема решение за кампания, която да промени европейското законодателство, както и това на отделните страни членки. „Трябва да приемаме по-високите стандарти на ЕС за безопасност на храните, а не да ги разрушаваме” ,казва Суджата Дей от Council of Canadians. „Тези документи показват, че Канада подкрепя интересите на САЩ в стила на Тръмп, атакувайки разумното законодателство на ЕС, което защитава човешкото здраве, животните и природата.” добавя още тя. От тези документи става ясно, че в някои случаи канадските регулатори отказват да обсъждат въпросите с европейските си колеги. В тези случаи те твърдят, че трябва да хармонизират регулациите си със САЩ, а не с ЕС, поради важността на американския пазар за тях.
„Важно е българските и европейските политици да обърнат внимание на тези документи, понеже рекламата на СЕТА не отразява реалността” казва Ивайло Попов от „За Земята.” „На нас ни се повтаря, че регулаторните органи по прилагането на споразумението няма да навредят на здравето и природата ни. Казват, че принципът на предпазливостта е залегнал в споразумението и ще бъде ненакърним. Но още от първата среща на един от многото комитети се вижда, че това не е така, а СЕТА заплашва безопасността на храните в ЕС. Това е само част от причините, заради които България не трябва да ратифицира споразумението.”.