Защо биоенергията всъщност е вредна за нашата планета

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Над 100 организации от цял ​​свят публикуваха съвместна декларация, която призовава правителствата, финансовите институции, компаниите и гражданското общество да спрат разширяването на енергийната индустрия, базирана на биомаса, информира БДЗП.

Биоенергията – енергията, добивана от изгарянето на биологични материали, предимно дърво, отдавна е погрешно разглеждана като възобновяема и въглеродно неутрална форма на енергия, като слънчевата и вятърната. Проучването на въздействието на горящата горска биомаса върху климата и свързаните с нея социални и екологични въздействия, радикално промениха тази гледна точка.

Сега знаем, че изгарянето на дървесина от горите за мащабно производство на енергия заплашва биоразнообразието и устойчивостта на климата. Всъщност използването на горска биомаса за енергия може да засили и разшири дърводобива. Това унищожава горските екосистеми и биоразнообразието, изчерпва почвите и уврежда способността на горите да доставят основни екосистемни услуги като чиста питейна вода, защита от наводнения и чист въздух.

В същото време търсенето на биомаса може да задълбочи конфликтите по отношение на земните и горските ресурси и да доведе до присвояване на земя. Това застрашава правата, интересите, живота, поминъка и културните ценности на местните общности и племенните народи. Освен това биоенергията не дава решение на климатичните промени, тъй като тя определено не е въглеродно неутрална форма на енергия и дори може да произведе по-високи емисии, променящи климата, отколкото тези от изкопаемите горива.

Защитата и възстановяването на горите в света е решение за изменението на климата, а не тяхното изгаряне. Видеоклипът по-долу обяснява защо изгарянето на горската биомаса води до допълнителни емисии за климата, в противоречие с популярната погрешна концепция.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА