Засейте през юли копъра за есенните консерви

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Културата обича влагата, но на дренирана почва

Ако искате да сложите пресен копър на консервите с краставички, то трябва да засеете от полезната ароматна трева през юли в градината. Копърът е едногодишна култура, която е много ароматна и красива с перестите си листа. Растението е изключително привлекателно за полезните насекоми и може да свърши добра работа в тази посока. Мястото, на което ще засеете копър, може да бъде близо до зеле и лук, но далеч от моркови и домати. Културата ще вирее добре до краставици, салата и различните видове зеле, на които ще придаде дори лек аромат. Ако не искате да загуби вкуса и аромата си, избягвайте отглеждането на копър близо до резене, от които са от едно семейство, тъй като това води до образуването на хибриди с лош вкус и без кулинарна ценност.

Преди засяване е добре да накиснете семената предварително и да ги засадите на обилно полята площ, като и след посяването отделяте внимание на влажността на пръстта. Само така ще си гарантирате получаването на ароматната билка. Семената се засяват на тънки редове на 1 см дълбочина в почвата, като те се покриват с тънък слой пръст. Изберете място, което има добре дренирана, песъклива или глинесто-песъклива почва, със слабо кисела реакция (pH от 5,8 до 6,5). Трябва да изчакате за покълването на семената до 2 седмици, като в това време осигурявате оптимални условия за развитие.

Появят ли се растенията, можете да ги проредите, като оставите по 15 см между тях. Добре е да направите тази операция, след като стеблата на копъра са достатъчно укрепнали, за да могат дотогава да се подкрепят едно друго при вятър.

Ароматното растение не се нуждае от допълнително торене. Ако обаче държите на това, можете да използвате течни торове, с които да подхранвате листно.

Копърът е много фина ароматна трева, която бързо губи благоуханието си. Затова режете си от градината толкова, колкото ви е нужно. Можете да си запазите уникалния вкус на подправката като си замразите събрани листа във фризера или пък изсушите на сянка.

 

Жълтите листа може да са признак на различни причини

  • Една от трудностите при отглеждането на копър е появата на жълти петна по културата. Това най-често е следствие от прекомерно поливане или пък от липса на достатъчно светлина. Излишното торене също предизвиква същите симптоми;
  • Жълтите листа могат да са признак и на естественото отмиране на растението. След цъфтежа производството на листа спира, а съберете ли семената от чадърестото съцветие, цялото растение отмира;
  • Промяната в окраската на копъра може да е следствие и от нападение от вредители, например гъсениците. Богата ли е почвата на нематоди, то културата ще реагира с пожълтяване на листата.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА