Есенното засаждане на лозата не е много трудно. Но има няколко важни нюанса, които трябва да се вземат предвид, за да може растението да се развива добре и да започне да дава плодове след 3 години.
Гроздето може да се засажда както през пролетта, така и през есента. Ако обаче решите да засадите грозде през есента, погрижете се за добро убежище за зимата предварително: без него растението, което все още не е узряло, може да умре.
Засаждане на грозде през есента с разсад
Есенното засаждане се извършва от началото на октомври до настъпването на слана. Най-лесният начин е да засадите разсада в ями.
- Изберете подходящо място за засаждане на грозде. Идеалният вариант е парцел по южната страна на къщата, плевнята или гаража.
- Изкопайте дупка във формата на квадрат с ширина и дълбочина 80 см.
В този случай направете две отделни купища със земята: изсипете горния слой почва (около 1/3 от земята от ямата) в едната, а останалата част от почвата – във втората.
- Разбъркайте добре горната почва с хумус, 1 кг пепел и 500 г тор, който съдържа калий и фосфор. Изсипете в ямата, така че да остане около половин метър от слоя земя до краищата на ямата. Полейте изобилно.
- Оставете отвора за кацане, както е за 2 седмици. Това е необходимо, за да може почвата да се утаи добре. Ако засадите разсад в току-що изкопана дупка, когато земята е тампонирана, тя ще бъде по-дълбока, отколкото е необходимо.
- Преди засаждането накиснете разсада във вода за 12-20 часа. Подрежете корените, които са повредени и растат на горните възли.
- Вкарайте дървено колче в ямата. Засадете там гроздов разсад, завържете го на колче и запълнете дупката с останалата земя от първата купчина.
- Смесете земята от втората купчина с едър пясък или дребен чакъл и го напълнете също в дупката.
- Разстелете разсада на 30 см вътре в почвата, покрийте с отрязана пластмасова бутилка или полиетилен и залейте добре с 3 кофи вода.
Източник: Огород.ru