Зърно, плодове и ядки с най-голям дял в износа от ЕС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Трите водещи дестинации за експорт са Обединеното кралство, Съединените щати и Китай

След доброто начало през януари търговията със селскостопански храни в ЕС допълнително увеличи своя излишък с 33% месечно, за да достигне 5,4 милиарда евро. Износът достигна 18,6 милиарда евро в стойностно изражение, което е с 10% повече от февруари 2022 г. В същото време вносът на ЕС се оценява на 13,3 милиарда евро, като намалява за трети пореден месец. Това са основните констатации от последния месечен доклад за търговията с селскостопански храни, публикуван от Европейската комисия.

 

Износ

През февруари 2023 г. износът на селскостопански храни от ЕС се увеличи в сравнение с януари и достигна стойност от 18,6 милиарда евро. Почти всички агро-хранителни категории в ЕС са имали динамично начало на годината (за януари и февруари комбинирано) в стойностно изражение в сравнение с миналата година. В резултат износът на селскостопански храни от ЕС е с +1,7 милиарда евро (+10%) по-висок през февруари, отколкото през същия период на миналата година.

Основните износни продукти, които водят до увеличението, са зърнените заготовки, заготовките от плодове и ядки и млечните продукти. Освен това ЕС увеличи износа на зърнени култури за Северна и Субсахарска Африка през първите два месеца на 2023 г. с допълнителни 768 000 тона в сравнение със същото време през 2022 г. Това е свидетелство за непрекъснатата подкрепа на ЕС за глобалната продоволствена сигурност, особено през страни с ниски и средни доходи.

Трите водещи дестинации за износ на селскостопански храни от ЕС – Обединеното кралство, Съединените щати и Китай – остават същите като през януари.

 

Внос

През февруари 2023 г. стойностите на вноса на селскостопански храни в ЕС продължиха тенденцията си на спад от миналия ноември и реализираха 13,3 милиарда евро.

Най-внасяните стоки продължават да бъдат маслодайните и протеиновите култури с общо количество от 7,4 милиона тона маслодайни и протеинови култури, внесени през януари и февруари 2023 г., в сравнение с 6,8 милиона тона за същия период на 2022 г. Вносът на плодове и ядки също нараства поради количествено увеличение и изпреварва второто място от кафе, чай, какао и подправки в стойностно изражение.

През февруари 2023 г. Украйна беше най-големият източник на внос в ЕС, следвана от Бразилия и Обединеното кралство.

Повече информация, както и подробни таблици са достъпни по-долу в последното издание на месечния доклад за търговията с хранителни стоки в ЕС.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА