Зараза в чашата – какво тече от чешмата?

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Водата се използва в бита, индустрията, земеделието, за спорт, туризъм и транспорт. Във всичките си състояния, измерения и предназначения тя достига до човека като неин краен потребител и консуматор. Може да бъде колкото жизненоважна течност, толкова и опасен носител на различни форми на зарази и вируси.
В България съмнителното качество на питейната вода е често срещан проблем, при това в почти всеки регион на страната.
Неотдавна имаше кризисна ситуация с водата в обществените чешми на Горна Оряховица, която беше

бактериално заразена и негодна за пиене,

както и водата от единствената чешма във великотърновското село Габровци. „Каптажите на тези чешми са плитки и в тях попадат битово-фекални води. Ако общината не провежда обеззаразяване, проблемите ще продължат“, обясняват от местните здравни власти.
Наличие на бактерията ешерихия коли беше установено в проби от чешми в Брезнишко през лятото. В с. Красава освен бактерия ешерихия коли, във водата бяха открити и ентерококи.
Ешерихия коли съществува във вътрешните органи на животните и хората. Повечето от разновидностите не са вредни или в най-лошия случай могат да доведат до къси периоди с диария. Някои от щамовете обаче биха могли да предизвикат застрашаващи живота състояния, като абдоминални крампи, кръвозагуба и др.
В повечето случаи заразяването с ешерихия коли е резултат от употреба и консумация на замърсена храна и вода,

по-конкретно, необработеното на висока температура месо и сурови зеленчуци, което е още едно категорично доказателство за пряката връзка между чистотата на водата и устойчивите земеделски дейности.
Област Хасково се превърна в региона с най-сериозни съмнения за качеството на питейната вода. През последните години, редица институции и организации сигнализираха за повишено количество уран в състава на водата, а държавните органи проведоха десетки проверки и засилиха до максимална степен мерките за контрол на качеството.
Последните новини по темата дойдоха през декември, когато Районната прокуратура в Хасково прекрати наказателното производство за укриване на информация за наличието на високо съдържание на уран. Разследването е доказало, че

водата в града е безопасна за здравето

и не е налице неизпълнение на задължения и укриване на информация от длъжностно лице.
Експертите от БАН, изготвили комплексната експертиза по делото, са категорични, че изследваните води съответстват на изискванията, предвидени с Наредба № 9. От изисканата и получена в хода на разследването справка от Онкологичен диспансер  – Хасково е установено, че ръстът на заболеваемост в изследвания период е отрицателен.
Изводът е, че не са настъпили немаловажни вреди за околната среда, живота и човешкото здраве.
Въпреки това, за хората в Хасково остават притесненията при ползване на водата от централната водопроводна мрежа за пиене и приготвяне на храна. В края на миналата година общинските съветници в града гласуваха допълнителни 135 хиляди лева за покупка на минерална вода за училища, детски градини и социални заведения.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА