Заради шарка: Унищожават стадо овце в Сливенско в мобилен екарисаж

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Заболяването е установено в животновъден обект със 150 овце в село Желю войвода

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода, община Сливен, област Сливен. Заболяването е установено в животновъден обект със 150 овце.

Заразеното с шарка стадо овце се очаква да бъде унищожено в мобилен екарисаж, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза, съобщи БНР.

Входовете и изходите на село Жельо войвода се охраняват от полиция.

Проверяват се товарните и лекотоварните автомобили за спазване на забраната за пренос на живи животни. На пътя са направени и дезинфекционни ленти от слама. В момента заразеното стадо се охранява от полиция. То наброява около 150 овце. В него вече има мъртви животни, които не са прибрани.

Хората в селото коментираха, че заради постоянно появяващите се болести по животните скоро няма да има какво да отглеждат в дворовете си. Всички останали животни в селото са затворени и не се допускат до свободна паша. Предстои да им се вземат проби.

По разпореждане на областния управител Чавдар Божурски около огнището на заразата е създадена три километра защитна зона и десет километра надзорна зона, в която влизат осем населени места от Сливенска и Ямболска област.

От БАБХ информираха, че е определена 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Калояново, Глушник, Блатец, Драгоданово, Крушаре, Камен, Тополчане от общ. Сливен; квартал Диньо Дачев на гр. Сливен, обл. Сливен; селата Завой, Веселиново, Кабиле, Дражево, Хаджидимитрово от общ. Тунджа и село Зимница от общ. Стралджа.

Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, проявяващо се с треска, депресия, обрив от папули по кожата и пневмонични огнища в белите дробове.

Обривите започват с червени петна, които преминават в черни крусти и открити рани, видими най-вече по главата, корема, вимето, опашката и вътрешните части на крайниците. Главата често е подута и деформирана. Заболяването може да завърши със смърт.

То се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства. Превенцията е ключова – избягвайте контакт между животни от различни стада, посещения на чужди животновъдни обекти и размяна на животни и оборудване. Осигурете дезинфекционна площадка на входа на фермата, използвайте предпазни облекла за посетителите и поставяйте новозакупените животни под карантина за 21 дни.

БАБХ напомня, че редовната проверка на животните от стадото е от съществено значение. При всяко съмнение за шарка по дребните преживни животни е необходимо незабавно да се уведоми ветеринарен лекар. Обявяването на болестта е задължително и изключително важно за ограничаване на по-нататъшното ѝ разпространение. Припомняме, че сигнали могат да се подават денонощно на телефон 0 700 122 99.

Снимка: bTV

 

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама