Заради ниските изкупни цени българският чесън е застрашен от изчезване

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Традиционното производство на чесън замира заради ниските изкупни цени, оплакват се в разгара на кампанията по прибирането на луковиците в село Садина. Поповското село е едно от големите в региона, което от край време се отглежда културата, споделя кметът на населеното място Хриска Тодорова пред БТА. И докато в недалечното минало полята с чесън в землището са били близо 500 дка и местната кооперация е организирала изкупуването и продаването, то днес се засаждат не повече от 100 дка. “Хората постепенно се отказаха – заради ниските изкупни цени и трудното намиране на пазари”, коментира с нескрито съжаление Тодорова. Земеделските стопани разказват, че производството на чесън е и трудоемко занимание – всичко се върши на ръка. Проблеми има и с наемането на сезонни работниците, защото трудът на открито през летните горещини не е от най-приятните занимания, казва Тодорова. Наред с това, за да се произведе качествена стока, всяка от дейностите по отглеждането на културата трябва да свърши навреме. Ако закъснееш със сеенето, с пръскането, с копанта и с ваденето – не се надявай на добра реколта”, категорични са местните производители.

В добри години от декар тук се е произвеждало близо тон чесън. В момента обаче нещата са се променили. В момента стопаните чистят чесъна и се разбира, че има доста “болен”, заради неблагоприятните климатични явления в различните етапи на развитието на културата. Въпреки това местните се надяват, че заради качеството на своя чесън ще намерят пазари. Разчитат предимно на продажби на дребно – до 10 кг, а на едро продават на търговци от Асеновград, които идват на място. В момента килограм чесън се търгува за 5 лева.

Хриска Тодорова допълни, че името на садинския чесън е известно от години. “Ние си пазим сорта и сеем само от него. Защото с вкусовите си качества превъзхожда другите. Предимството му е, че не е много лют и е “добре дошъл” на всяка българска трапеза”, категорична е тя.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА