Зам.-министър Янчев: Най-важното за Кампания 2025 е тя да приключи навреме

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

Зам.-министърът на земеделието и храните изрази надежда до края на следващата седмица системата за прием на заявления да е отворена за потребители

Най-важното за Кампания 2025 е тя да приключи навреме. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която се провежда в Казанлъшки минерални бани. Събитието, организирано от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открито вчера от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на асоциацията Венцислав Върбанов.

Янчев изрази надежда до края на следващата седмица системата за прием на заявления да е отворена за потребители, предаде БТА.

Зам.-министър Янчев е участник в първия панел за днешния ден, който е посветен на новостите при директни плащания, екосхеми, интервенции за биоземеделие и агроекология. В дискусията по темата участват още Михаил Карабельов от дирекция “Развитие на селските райони” в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Георги Праматаров, директор на дирекция “Идентификация на земеделските парцели” в МЗХ и Ангел Банев, началник на отдел “Биологични и агроекологични плащания” в Държавен фонд “Земеделие”.

Янислав Янчев посочи, че приемът на заявления тази година започва навреме, нормативната уредба е готова, което е най-важното за началото на кампанията.

По думите му МЗХ има амбицията проверките да бъдат извършени непосредствено след Кампания 2025 и да приключат в кратки срокове, за да може през декември да започнат разплащания по мерките от т.нар. “втори стълб”. Янчев допълни, че за целта от тази година се връща санкцията за закъсняло подаване на заявления. Срокът за подаване е 15 май, след което санкцията е 1 процент за всеки работен ден, но не повече от 10 процента от сумата, на която кандидатът има право, до 9 юни. Заявленията могат да бъдат редактирани без санкция до 9 юни.

По думите на зам.-министъра тази година има леко увеличение на бюджета по директни плащания. „Запазват се всички основни интервенции, като бюджетът е 825 517 864 лева“, посочи той. Янчев отбеляза още, че по отношение на екосхемите от 2023 г. насам има голям интерес, а за тях се отделя 25 на сто от целия бюджет. “С всяка следваща кампания стопаните имат по-голям интерес към тези интервенции”, посочи той и представи промените в условията на екосхемите за настоящата кампания, а участниците във форума имаха възможност да зададат своите въпроси.

Постоянен и нарастващ е интересът към екосхемата за биологично земеделие, като при нея изискванията са запазени от 2023 и 2024 г.

По думите на Янчев най-големи промени има в условията на екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура и те са свързани с отпадането на част от изискванията. Като площи се добавят угарите, а интервенцията се разделя на три практики, посочи той.

По думите му много земеделски стопани не са напълно наясно с тази интервенция, макар и кандидатстването да е много улеснено. Важно е да се знае, че плащането е за екологичните елементи, а не за цялата заявена площ, обясни заместник-министъра и посочи, че идеята на интервенцията е опазване на елементите на ландшафта.

„По настояване на представители на бранша са направени някои уточнения и прецизиране по текстовете на екосхемите за запазване и възстановяване на почвения потенциал и за използването на пестициди, както и в тази за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи. В последната допустими за финансиране вече са площите с фуражни и протеинови култури за изхранване на животните, като е много важно да се каже, че за да участва, земеделският стопанин трябва да има поне един парцел с пасища“, уточни Янчев.

„Малки промени има още в екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения, а непроменени остават условията на екосхемата за поддържане и подобряване на биоразнообразието и горските екосистеми, но по тази интервенция няма много кандидати. От миналата година в схемата за разнообразяването на отглежданите култури са включени и трайните насаждения,“ добави зам.-министърът.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама