Във всички ловностопански райони на страната са се формирали стабилни дивечови популации
“България остава лидер по отношение на трофейните качества на дивеча”. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев, който откри Международната изложба „Природа, лов, риболов” 2025 г. и специализираната изложба „Цветна пролет“ в Пловдив.
Той посочи, че делът на ловувалите български и чуждестранни лица, по линия на организирания ловен туризъм у нас през изминалата година се е увеличил с 6%.
„Приходите от дейността възлизат на над 12 млн. лева. Данните показват, че във всички ловностопански райони на страната са се формирали стабилни дивечови популации“, подчерта зам.-министър Тошев. Той благодари на служителите в държавните горски и ловни стопанства и на лесничеите, които се грижат за съхраняването на лидерските позиции на България при ловните трофеи. Инж. Тошев отбеляза, че това стимулира туризма и има отражение и върху икономическия растеж у нас.
Зам.-министърът каза още, че през годините настоящето изложение се е утвърдило като един от най-важните форуми в сектора.
„Тук се представят модерни и иновативни решения за опазване и развитие на природните ресурси, както и за тяхното разумно и отговорно използване“, допълни той.
Преди официалното откриване на изложението, зам.-министър Тошев взе участие и в традиционната пресконференция, на която той информира, че страната ни остава лидер в отстрела на трофейни екземпляри. По данни на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), през миналата година са отстреляни над петстотин трофея, оценени с медал по CIC.
През 2024 г. най-високо оценения трофей от благороден елен, е добит в дивечовъден участък (ДУ) „Вардим“ (260,06 т. по CIC). Вторият и третият по точки са отстреляни на територията на Ловно сдружение – Попово и Държавно ловно стопанство „Дунав“. Те са оценени съответно с 251,35 т. и 248,03 т. по CIC.
29-ото изложение „Природа, лов, риболов“ се провежда под егидата на Министерството и в партньорство с ИАГ, НЛРС-СЛРБ и Лесотехническия университет – София. Форумът ще продължи до 30 март, включително. Той дава възможност на специалистите в горското, ловното и рибното стопанство от държавния, общинския и частния сектор да дискутират важни теми и да споделят добри практики. На него се представят продукти и услуги за лов, риболов и туризъм, активни спортове и природосъобразни занимания.