До 6 000 лв глоба за недопускане на контролен орган в магазина за храни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

До 6 000 лв глоба или имуществена санкция грози собствениците на магазини при недопускане на контролен орган на територията на обекта. Това предвиждат промените в проектозакона на Закона за храните, които Комисията по земеделие прие на второ четене днес. В документа е записано, че на глоба или имуществена санкция подлежи лице, което не предостави на контролните органи необходимите документи и данни или възпрепрятства изпълнението на служебните им задължения, включително вземането на проби.

При неспазване на хигиенните изисквания в обекти на производители, преработватели и търговци на храни наказанието е до 4 000 лв., а ако на обекта извършват дейност лица без необходимата квалификация, глобата е до 2 000 лв.

Според представители на производителите на храни и напитки, които присъстваха на срещата, Законът за храните е дълго чакан и много необходим за бизнеса. “Считаме, че предложеният текст до голяма степен отговаря на нуждите на ХВП и защита в интересите на обществото, решава дългогодишни проблеми като регистрацията на търговските обекти, отпадането на изискванията за обозначаване на дарението на всеки продукт, които пречеха за даряването на храни на хранителната банка и много други”, посочи Яна Иванова, изпълнителен директор на “Храни и напитки България”.

Законопроекта за Закон за храните урежда изискванията към безопасността на храните; изискванията при производство, преработка и дистрибуция на храни; етикетирането и рекламата на храни; правата и задълженията на бизнес операторите, които произвеждат, преработват и дистрибутират храни; редът за извършване на хранително банкиране и дарение на храни; транспортирането и дистанционната продажба на храни; правомощията и задълженията на контролните органи по храните; функциите на Националния съвет по храните и други. Във втората редакция на закона влезе и уредба на изискванията за натуралните минерални, изворните и трапезните води.

Народното събрание прие на второ четене днес изцяло нов Закон за управление на агрохранителната верига, чиято цел е да се премахнат различията в регулаторната уредба и регистрационните режими на търговските обекти.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА