Задава се голям дефицит на работници в България след 10 години

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Задава се голям дефицит на работници в България след 10 години, прогнозира  Любомир Иванов от Института за икономически изследвания при БАН, пише agroplovdiv.bg. Причината е във влошаващата се демографска картина у нас.

Експертът илюстрира прогнозата си с пример: Ако през 2030 г. има същото ниво на безработица като през най-успешната за България 2008 г. – 5%, и същият коефициент на заетост – 75%, работещите ще са с 400 хил. души по-малко.

За да не се случи това, индексът на заетост (делът на хората на възраст между 20 и 64 г., които работят) трябва да стигне 80%, обясни Иванов.

Според Националния статистически институт (НСИ) и в момента заетите са с 379 хил. души по-малко спрямо 2008 г. По данни на националната статистика през 2014 г. работещите са били 2.98 млн. души, а безработицата е била 11.5 на сто, съобщи вестник „Труд“. „След 2025-2030 г. е твърде вероятно, ако неблагоприятното демографско развитие се запази, да има недостиг на предлагане на труд“, вижда Иванов.

Дори и сега в някои отрасли има недостиг на квалифицирани кадри, припомни любомир Иванов. Например в секторите на информационните технологии и на медицината. Затова се очаква през следващите 3 години да продължи да нараства търсенето на труд.

До 2017 г. средногодишният брой на заетите ще се увеличава с около 20-25 хил. души, като през 2017 г. безработицата ще падне под 10 на сто.

Средната работна заплата е нараснала едва с 1-1.5% през миналата година, което се дължи основно на отчетената дефлация, коментира експертът. През тази година се очаква ръстът да е между 2.5-3 на сто.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА