Забраняват улова на есетрови риби в Дунав и Черно море до 2026 г.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Стартирано е производство по издаване на общ административен акт  на министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието, храните и горите за въвеждане на временна забрана за улов на есетрови видове в българската част на река Дунав и Черно море за срок от 5 години или до края на 2026 г., показва справка на сайта на МЗХГ.

Есетрата е сред най- застрашените видове в света

спортен риболов, Стара загора, Agrozona.bg

Есетровите риби са едни от най-застрашените видове в света, като причините за тяхното намаляване и изчезване са антропогенни и биологични. Включени са в Червената книга на световнозастрашените видове на Международния съюз за опазване на природата (IUCN), в Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) и са обект на опазване и управление съгласно Директива 92/43/ЕИО на Съвета за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна.

На европейско ниво са предприети различни инициативи, насочени към опазване и възстановяване на видовете от сем. Acipenseridae (Стратегия на ЕС за Дунавския регион, Програма Есетри 2020, Паневропейски план за действие за есетровите риби и др.).


Четете още:

За първи път у нас се провежда Национален рибен фестивал

Мерки на национално ниво 

На национално ниво също се реализират проекти, свързани с повишаване на осведомеността на обществото по отношение на дунавските есетри и др. (План за действие за есетровите риби в българските акватории на река Дунав и Черно море, Програмата Есетри 2020 и Паневропейския план за действие за есетровите риби).

Една от най-важните административни мерки, прилагани на национално ниво, е въведената през 2016 г. забрана за улов на есетрови видове в българската част на река Дунав и Черно море, на основание чл. 42, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие за период от 5 години.

Действието на административния акт приключва в началото на 2021 г. Въпреки предприетите редица мерки състоянието на запаса на видовете руска есетра, чига, пъструга и моруна все още не е добро. Във връзка с това е старрирано ново производство, с което улова на есетровите риби в акваторията на Черно море и в българската част да река Дунав ще бъде забранено за още 5 години или до края на 2026 г.

Пълният текст на Уведомлението може да откриете ТУК.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама