Подхранването на дивите свине вече е забранено, гласи едно от минималните мерки за биосигурност срещу разпространението на АЧС в лова, които са заложени със заповед на министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева от 6 януари 2020 г. Изключение се прави за случаите на примамване за подборен лов или в капани. Лицата, които са пребивавали в горски или земеделски територии, не трябва да имат достъп до домашни свине поне 48 часа, гласи още една от разпоредбите в указанието. След като отпадна зонирането на инфектираните територии и ловците могат да влизат в тях, изискванията към безопасността и биосигурността по време на лов се увеличиха. Всяка дружинка ще трябва да осигури място за първична обработка на отстреляните диви свине, което да може да се почиства и дезинфекцира, както и яма или траншея за загробване на страничните животински продукти. В набора от задължителен инструментариум на ловците ще са и найлоновите опаковки, пластмасовите корита или другите материали, гарантиращи неизтичането на кръв или други секрети в околната среда. Председателите на ловните дружинки ще трябва да информират официалния ветеринарен лекар за местонахождението на хладилните съоръжения по адрес и GPS координати.
При лов с капани ловците ще трябва да обхождат местата всеки ден, като при уловено животно ще трябва да информират горските служби. При примамването на диви свине в капаните авжиите не трябва да слагат повече от 10 кг фураж на 100 ха за месец. Кухненските отпадъци или трупове на животни не могат да се използват за примамка, гласи още една от разпоредбите в указанието.
Със заповед от началото на януари министърът на земеделието, храните и горите удължи срока за групов лов на дива свиня до края на месеца.