За последните две години сектор „Птицевъдство“ не е получил нито лев помощи или компенсации

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
8 Минути

Секторът настоява за намаляване на ДДС на яйцата и пилешкото месо на 5%

Търпението и възможностите на птицевъдите да издържат на натиска от високите цени на горивата и суровините и месеците продажба под себестойност се изчерпват. Проведените редица срещи с представители на министерствата за трудностите в сектора не доведоха до желаните резултати. Поради това, Асоциацията на промишленото птицевъдство обяви, че в началото на юни ще организира национален протест. Няколко дни преди да се случи протестът обаче, представителите на сектора бяха поканени на среща в Министерство на земеделието и това отложи провеждането му. Дали най-после, след близо две години в очакване на ръба на оцеляването птицевъдите ще получат така необходимата за тях помощ, предстои да разберем.

„Опитваме се да комуникираме проблемите на сектор „Птицевъдство“ с Министерството на земеделието през последната година и половина. Още в началото на COVID пандемията държавата се намеси в свободните търговски отношения. Заведенията не работеха, туризмът беше много слаб през 2020 и 2021 г. От началото на годината, със старта на войната в Украйна, нашата държава наложи санкции на Русия. Това от  своя страна доведе до повишаване на цените на енергоносителите и на фуражите, които образуват 70% от нашата себестойност. Поради тази причина е напълно нормално и в реда на нещата, държавата да компенсира сектора за реализираните загуби. Само за миналата година загубите за сектор „Птицевъдство“ се изчисляват на около 80 млн. лв. За тази година те ще са няколко пъти по-високи“, това заяви Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство в интервю за Bulgaria on air.

Досега секторът не беше поставен в списъка на уязвимите сектори

„Наблюдаваме, че другите сектори от 2020 до 2022 г. са подпомогнати с над 300 млн. лв. За сектор птицевъдство сумата е 0 лева“, коментира Божаков.

„Досега нашия сектор не беше поставен в списъка на уязвимите сектори. Ние искаме това нещо  от доста дълго време. На срещата, която проведохме последно с Министерство на земеделието ни бе обещано, че секторът ще бъде включен в списъка на уязвимите и ще бъде подпомогнат при актуализация на бюджета. Не успяха да ни дадат конкретика обаче. Какъв ще бъде механизмът на подпомагане, как ще се компенсират птицевъдите, какви ще бъдат ставките и т.н. Ако това не се случи, ще насрочим друга дата за протест“ допълни още той.

„Когато правителството стъпи в длъжност, заяви, че ще има прозрачност, експертни групи, браншови организации със заинтересованите страни. Това към момента обаче не се случва.  Този механизъм, който в момента разработват за нашия сектор, нямаме представа какво включва. Дали ще има тавани, ще има ли приоритет за малки и средни производители, на калпак ли ще се дават средствата или механизмът ще е обвързан за закупуване на фуражи. Това са въпроси, които трябва да бъдат уточнени, за да знаем какво да заложим“, заяви Божанков.

Близо 100 хиляди души са заети в птицевъдния сектор в България

„Близо 100 000 души са заети в сектор „Птицевъдство“, като тук рисковете са големи не само заради заетите в самия сектор, а когато започнат да фалират фирмите те ще повлекат със себе си други фирми, техни доставчици. Един от големите проблеми при птицевъдството и метод, с който се справяхме досега, е много голяма междуфирмена задлъжнялост. При един фалит или спиране на дейност, много други фирми също ще пострадат по веригата“, коментира председателят на АПП.

Цената на яйцата скача два пъти между производителя и крайния потребителкокошки, патета, Agrozona.bg

„До голяма степен производителя не може да формира цената, която би искал да си сметне себестойността и да продаде с 10% отгоре. Всичко е в пазарните процеси, продаване на цената, която е в момента на пазара. Тъй като нашата стока е бързооборотна и с нисък срок на годност, не можем да си позволим да задържим за дълго време“, сподели той.

„1 яйце ако се продава за Х лева от производител, до крайния потребител стига на Х*2. Тоест, цената е двойно по-висока. Това е един от проблемите, за които обръщаме внимание на държавата. За нас не е ясно как се получава такава голяма разлика в цената от производителя до крайния потребител“, допълни Божанков.

„Има голямо производство на яйца в България. В същото време и засилен внос, който не позволява цената на самите яйца рязко да се повиши. Цената за 1 яйце, излязло от производител има себестойност около 24,5 ст.,без ДДС“, поясни още той.

„Ние не можем да си определяме цените. Много често производителя зависи от търговеца. За да може производителя да си покрива разходите , да си обслужва кредитите, да плаща заплати и да има някаква печалба все пак, реално цената за 1 бр. трябва да бъде около 50 ст. В момента“, коментира председателят на АПП.

ФАО, храни, Agrozona.bgДва сценария за войната в Украйна

„Има два сценария, които биха могли да се разиграят в световен мащаб. Единия е войната в Украйна да продължи по-дълго и цените на всички суровини да продължат да се качват нагоре, което означава вдигане на цените и на крайните продукти. В момента пшеницата е 800 лв./т., а се предвижда от новата реколта цена между 700-800 лв./тон., което само по себе си ни дава да разберем, че в един момент тя ще стигне 1000 лв./ тон и това ще обезсмисли нашата работа и отглеждане на животните“, заяви Божанков.

„Другият сценарии е да се отворят пазарите от Украйна и Русия, ако има някакво споразумение, и като следствие от това да се нормализират цените, тъй като и двете страни имат пшеница, но въпросът е дали тя ще излезе“, коментира той.

„Мярката на МЗм за закупуване на зърно за 1,1 млрд. лв. щеше да бъде много адекватна, ако беше изпълнена навреме, но три месеца по-късно виждаме, че реално няма да се случат нещата. Няма кой да продаде на ниската цена, която беше обявена от МЗм“, поясни Божанков.

„Едно от нашите предложения беше да се направят необходимите разчети и да се дадат средства на животновъдите, за да закупят фуражи за изхранване на животните си. То обаче така и не се реализира“, коментира още той.

ДДС за яйца и пилешко месо да падне на 5%пилешко месо, цена, Agrozona.bg

„Коментирахме въпроса за ДДС-то на яйца и пилешко месо с министъра на земеделието. По принцип МЗм е за намаляване на ДДС за първична селскостопанска продукция. Според нас, щом другите държави го правят, и то абсолютно всички, то явно има добър ефект върху бюджета. Ние сме от последните държави, която не си диференцира ДДС ставката“, заяви председателят на АПП.

„Винаги имаме едно на ум, тъй като вече направихме доста срещи, както с Министерство на земеделието, така и с Министерство на финансите, включително и с министър-председателя Кирил Петков. Срещаме разбиране по време на срещите с тях, но няма адекватни действия в посока на точките, които сме си поставили“, коментира той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА