За качествени череши, кайсии и праскови може да получим добра цена в Китай

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Промяна в търговските регулации на Пекин дава възможност да изнасяме свежи плодове и зеленчуци на Изток с по-малко препятствия

С въвеждането на нови търговски регулации в Китай от 1 януари тази година, българските производители имат възможност да реализират земеделски продукти и храни за краен производител на тамошния пазар дори без наличието на подписан двустранен протокол между държавите. Това стана ясно днес от думите на Васил Гелев, изпълнителен директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. На практика това, че България вече има възможност да изнася както свежи продукти – плодове и зеленчуци, така и мляко и млечни продукти.

България е от най-подготвените за електронна търговия

Реализацията на стоките, които са важни за нашето селско стопанство на китайския пазар може да става посредством цялостната инфраструктура, която беше създадена от Центъра през последните няколко години. „Това дава допълнителни възможности за стопаните, които отглеждат различни продукти в малки обеми, тъй като електронната търговия сама по себе си не е за промишлени количества. Нашите земеделци имат шанс да реализират продукцията си конкурентно на китайския пазар и по този начин значително да увеличат приходите си от единица площ“, каза още Гелев.

В момента България е една от най-подготвените държави по отношение на електронната търговия с Китай, особено в сферата на селскостопанските продукти, сподели още той. За родните производители се открива възможността да реализират продукцията си в Китай на добри ценови нива, които се обуславят най-вече от възможността за експресна логистика на конкурентни стойности. В момента изпращането от България до Китай с авиокарго струва на производителя 1.5 евро на килограм, което е безпрецедентна цена по отношение на авиотранспорта.

Възможност за едрите БГ череши

Българските череши при новите регулации могат да достигнат сравнително бързо до крайния потребител в Китай. Червените плодове вървят на големите пазари в Поднебесната империя по 50 долара за кило. При това положение нашите производители могат да реализират продукцията си на далеч по-конкурентни нива , като в същото време увеличат многократно печалбата си, препоръча експертът. Паралелно с това спектъра и възможностите постоянно се увеличават. Очаква се в съвсем кратко време да се реализират първите количества мляко и млечни продукти на китайския пазар.

Качеството е най-важно при предлагането на определени земеделски стоки в Китай, не е определящо количеството, въпреки всеобщите нагласи, припомни Васил Гелев. Наличието на качество, което ще създаде устойчиво търсене и в последствие ще има възможност за разширяване на производствените мощности. Кайсии, праскови и орехи също са с голям потенциал за постигане на добри ценови ниво, поради огромното им търсене в най-многолюдната страна на света.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА