Йоахим Руквид: Модерните технологии носят устойчивост

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

За високотехнологична нация като германците внедряването на дигитални технологии не е голямо предизвикателство. Какво е значението на високите технологии за сектора – за това разказа пред списание „A ZONA“ президентът на Съюза на фермерите в Германия Йоахим Руквид.

Господин Руквид, какво значение има цифровизацията за фермерите в Европа и частност в Германия?

Бъдещето на земеделието е цифрово. Без тези технологии съвременното земеделие вече е немислимо. Те предлагат много предимства за нас, фермерите, но също така и за производството на здравословна, висококачествена храна. Приложенията за прогнозиране на метеорологични условия, дроновете и други системи за управление на данни помагат например за оптимизиране на процесите на прибиране на реколтата и за икономическо укрепване на фермите. Много стопанства вече са оборудвани с цифрови високи технологии. По този начин те работят по-ефективно и устойчиво, щадят ресурсите и климата.

Какви ефекти ще има цифровизацията върху развитието на земеделието и животновъдството в Германия в бъдеще?

Ние, фермерите, произвеждаме висококачествени храни, като същевременно защитаваме околната среда и климата и насърчаваме хуманното отношение към животните. Съвременните технологии на бъдещето ускоряват промяната към още по-голяма устойчивост. Например в конюшните модерните сензорни технологии или роботи за доене помагат да се подобри още по-добре хуманното отношение към животните и здравето им. Решаващо обаче е да имаме изградена възможно най-бързата гигабитова мрежа и стабилни мобилни комуникации в селските райони в цяла Европа.

Статията е публикувана в мартенския брой на списание A ZONA

Как трябва да се промени ролята на земеделието в контекста на опазването на околната среда в бъдеще? Селското стопанство е пряко засегнато от изменението на климата и поради своята роля в продоволствената сигурност е от особено значение. Ние, земеделските стопани, също произвеждаме вредни емисии и сме наясно, че трябва да бъдем част от решението в борбата срещу изменението на климата. И тук цифровите технологии ще ни подкрепят, за да бъдем по-щадящи околната среда и климата в бъдеще.

Кои според вас са ключовите умения и знания, от които фермерите ще се нуждаят в бъдеще?

Земеделието постоянно се променя и, ние, фермерите, сме свикнали с това. Всеки, който използва мобилен телефон днес, може да види колко бърз е напредъкът в цифровия свят. Чрез допълнително образование и обучение фермерите могат да интегрират цифровите технологии добре в оперативните процеси. Младежта ни така или иначе израства с тези технологии. За тях е естествено да се справят и да работят с тях.

Кои са най-вдъхновяващите проекти за цифровизация на селското стопанство, които наскоро срещнахте? 

Има няколко. Например първите примери за изкуствения интелект. Мрежата от данни за измервания с цифрови почвени карти е впечатляваща, за да се даде възможност за прецизно торене.

В кои области виждате възможности за сътрудничество с български сдружения на фермери?

Европейската асоциация на фермерите COPA предлага добра възможност за сътрудничество. Тук работим заедно, за да намерим решения, които ще помогнат на всички фермери в Европейския съюз, доколкото е възможно. Ще се радвам, ако българските фермери също се включат в организацията.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама