Явор Гечев: България има 1 млн. тона зърно повече по складовете спрямо година по-рано

Очакваме съвсем скоро ЕК да обяви мерки на солидарност за кризисната ситуация, обяви министърът през земеделски стопани по време на Националната среща на земеделските производители в България
В момента у нас имаме малко над 1 млн. тона повече зърно, отколкото миналата година по същото време, което създава аномалии на пазара, коментира по време на откриването на Деветата Национална среща на земеделските производители в България министърът на земеделието Явор Гечев. Според анализи у нас и в ЕС се очаква по-интензивно раздвижване на пазара, защото текущите количества в големите страни потребителки са посвършили и би трябвало да следва по-интензивна търговия, допълни още той.
Според него в момента в ЕК се обсъждат пакет от мерки за усъвършенстване на т.нар. Коридори на солидарността, за да не остава голяма част от зърното в страните, най-близки до конфликта в Украйна.
В момента по инициатива на Полша тази тема отново е на дневен ред, след като преди 3 месеца ЕК отказа на България отваряне на кризисния резерв, за да бъдат подпомогнати българските стопани заради пренасищането на пазара у нас с украинско зърно.
„От Полша, Румъния, Унгария, България и Чехия се настоява за усъвършенстване на коридорите, допълнителни гаранции, че коридорите ще излизат от нашите страни, а не само ще се спират вътре в тях, отваряне на кризисния резерв по отношение на допълнителни средства и допълнителни средства както за кризисно съхраняване и евентуално нови коридори, включително с жп транспорт, за да излизат тези коридори от страните, в които се получава свръхнасищане на пазара от особено зърнени култури“.
Според данните на министъра половината от влезлия в България слънчоглед от Украйна е останал у нас, но в същото време той бе категоричен, че държавата не може да се намеси на зърнения пазар.
„Единственото, с което може евентуално да допринесем, е с допълнителни мерки, но не и с регулация на зърнения пазар“, каза още той. Според думите му друг голям проблем е, че страната ни имаме ембарго по отношение на Русия за горива и торове, а руските производители се ползват с много ниски цени на енергоносители и торове и са сериозна конкуренция за европейския пазар.
Според него всяка намеса от страна на държавата ще дебалансира пазара и ще се върне с неблагоприятни последици.