Вземат проби за АЧС и в село Бозвелийско

Агрозона
Агрозона
4 Минути

 Вземат проби за Африканска чума по свинете и в провадийското село Бозвелийско, което е съседно на Тутраканци. Това съобщи за Националното радио  директорът на дирекция „Здравеопазване, хуманно отношение и контрол на фуражите“ в Агенцията по храните д-р Георги Чобанов. Пробите ще бъдат изпратени в София за изследване, резултатите се очакват до няколко дни.

До този момент умъртвените  прасета в Тутраканци вече са 87. Те не са били регистрирани, каквото е изискването на закона, съобщиха от кризисния щаб, свързан с мерките за предотвратяване на разпространението на африканската чума. Има и няколко диви прасета, които също са умъртвени.

Дезинфекцирани са дворовете, където са се отглеждали животните.

 

Трудно ни е да се надяваме, че първото у нас огнище на африканска чума по свинете ще остане последно предвид ситуацията, както се развива в другите държави – нито една досега, която е засегната от заболяването, не е останала само с едно огнище.

д-р Георги Чобанов

  Той коментира още, че не става въпрос за контактно преминаване на заболяването, а болестта е влезла по  аналогичен начин с нодуларният дерматит. Той влезе в Димитровград, което е доста далече от границата с Гърция и тази с Турция. По аналогичен начин влезе и чумата по овцете –  чрез хора е при всички случаи, каза Чобанов.

При фуражите е необходимо да се спазват мерки за биосигурност и да има проследимост, заяви експертът по повод на хипотезата, че животните може да са били заразени с вносен фураж.

Дребните стопани, когато закупуват,  трябва да внимават откъде купуват зърно, дали сами го преработват, какви добавки поставят. От години наред изхранването с кухненски отпадъци на прасетата е забранено точно поради опасността от чума – било класическа чума или африканска.

Ваксината за класическа чума към момента е забранена и се е прилагала само върху диви свине, за да не се разпространява заболяването. За африканската чума няма ваксина, макар че учените „работят много трескаво по тази ваксина поне от 20 години, допълни той.

Всички стопани в Тутраканци са били категорични, че никой не ги е уведомил предварително за необходимостта да заколят домашните прасета, изтъкна Чобанов и отново призова дребните стопани да го сторят:

Месото от инфектирани свине не е опасно за хората, но е изключително опасно, ако бъде преработено в наденици, сурово-сушени продукти или осолена сланина, която се разменя със съседи и подарява на роднини. Необходима е термична обработка. Един хубав гювеч върши много добра работа.

Вторите проби за чума по дребните преживни животни, взети от 20-километровата зона в Странджа, където бяха убити близо 4000 овце, вече са готови, изтъкна той:

За нас резултатите са тревожни, както се опасявахме. Предстои допълнителна работа по тези проби. За съжаление, не можаха да се получат така нещата, че тези проби, когато ги взехме, да излязат всичките отрицателни и да се успокои ситуацията. Има още съмнителни на този етап проби. Предстои допълнително тестване. Евентуално ще бъдат взети допълнителни проби. Ако се окаже, че са положителни, действията към тези животни са абсолютно същите, каквито бяха действията към първите животни – това се брои за инфектирано животно, инфектирано стадо и всички инфектирани, всички контакти с тях животни, трябва да бъдат унищожени.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА