Вятърът на промяната преминава през горите

Васил Русев
Васил Русев
7 Минути

Според официалните данни от годишния аграрен доклад на Министерството на земеделието, храните и горите, общата площ на горските територии в Република България възлиза на 4 243 835 хектара. Държавните горски територии са общо 72,9%, а останалите са недържавни, от които 552 582 ха – общински горски територии,  424 897 ха – горски територии, собственост на физически лица, 46 202 ха – горски територии, собственост на юридически лица и 20 374 ха – горски територии, собственост на религиозни общности. Земеделски територии, придобили характер на гора по смисъла на Закона за горите, са на площ от 107 517 ха.

Общата площ на горските територии се увеличава с 13 010 ха, основно вследствие на устройството на неустроени досега гори.

 

Залесяване

Към настоящия момент държавните горски предприятия предвиждат в предоставените им за управление горски територии през 2019 г. да бъдат залесени общо 14 500 дка, преобладаващата част от които са площи за възобновяване на тополови сечища (6045 дка) и площи за възстановяването на гори, пострадали или унищожени в резултат на природни бедствия (пожари, снеголоми, ледоломи, ветровали и др.), болести и вредители, където естественото възобновяване е затруднено или невъзможно (5300 дка). Посоченият общ размер на площите ще претърпи корекция в положителен аспект, с оглед увеличаване на залесяването и подобряване на видовия състав на насажденията чрез залесяване на минимум 10% с медоносни дървесни видове, обясниха от Изпълнителната агенция по горите специално за „Агрозона“.

Добив и реализация

Съгласно финансовите планове за 2019 г., планираното количество дървесина от държавните горски територии, управлявани от шестте Държавни предприятия, за добив и реализация през настоящата година е общо 4,885 млн. куб. м. Държавните предприятия и техните териториални поделения – държавните горски и ловни стопанства, продават дървесината при условия и ред, определен в специализираната Наредба за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти. Съгласно нея продажбите се осъществяват предимно чрез състезателни процедури – на юридически лица, както и чрез продажба по ценоразпис – на физически и юридически лица.

Когато дървесината се закупува от физически лица за лична употреба тя е без право на продажба. За настоящата година шестте държавни предприятия предвиждат за продажба по този ред общо 600 хил. плътни куб. м дървесина.

Юридическите лица, закупили дървесина се разпореждат свободно с нея. Планираното количество дървесина от държавните горски територии, управлявани от шестте ДП, за настоящата година по този ред е общо 976 хил. куб. м.

 

Промяната на предназначението

Промяната на предназначението на земеделски територии в горски територии се извършва безвъзмездно със заповед на министъра на земеделието, храните и горите, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите. Заявление за промяна на предназначението се подава в регионалната дирекция по горите по местонахождение на имота от директора на съответната областна дирекция „Земеделие” за земеделски територии – държавна собственост или от собственика – за земеделски територии, частна собственост. Към заявлението се прилагат документ за собственост за земите, които не са държавна собственост; скица на имота; становище на компетентния орган по околна среда.

След предоставяне на необходимите документи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите предлага на министъра на земеделието, храните и горите да издаде заповед за промяна на предназначението.

Изкупуване на маломерни горски имоти

След встъпването си в длъжност министър Десислава Танева възложи на директорите на горски предприятия и регионални дирекции по горите да възстановят изкупуването на малки поземлени имоти (от 1 до 20 дка) в горски територии. Експертите от ИАГ разясниха какъв би бил ефектът от прилагането на тази мярка.

Когато в резултат на инвентаризацията на горските територии се установи, че след 1 март 1991 г. земеделски територии са придобили характеристиките на гора по смисъла на Закона за горите, собствениците на имоти се уведомяват писмено и те решават дали тези имоти ще си ги стопанисват като земеделски земи или като гора. Налице е и възможност самото физическо или юридическо лице да установи, че имотите му са придобили характеристиките на гора по смисъла на Закона за горите.

По официални данни към момента са установени 558 000 броя имота с обща площ 241 000 ха, които са горска територия, собственост на физически лица с площ на имота под 20 дка. Първоначалният бюджет, който ще отдели държавата за изкупуването на частните гори, е един милион лева. Преди две години, когато стартира пилотният проект за изкупуването, бе регистриран огромен интерес. Тогава средната изкупна цена е била 580 лева на декар.

Прилагането на тази мярка би донесла позитиви в няколко измерения, тъй като голяма част от собствениците на маломерни горски имоти не осъществяват необходимите лесовъдски мероприятия в тях за поддържане на доброто здравословно състояние на горите, нито имат възможност да ги опазват от незаконни посегателства. Един от водещите критерии при оценяването на заявленията за закупуване на горските имоти е именно дали те граничат с държавни горски територии.

 

Широколистните кории „изяждат“ от територията на иглолистните

Залесената площ на иглолистните гори – държавна собственост, предоставена за управление на ДП възлиза на 773 520 ха, като намалява с 6 506 ха спрямо предходната година. Това се дължи на продължаващата трансформация на иглолистните култури в широколистни.

Общата залесена площ на широколистните високостъблени гори в горските територии на държавните предприятия се увеличава до 639 012 ха, вследствие на инвентаризацията на неустроени досега гори, превръщането на издънковите насаждения във високостъблени, преоценка на иглолистните култури и насаждения с ниска производителност.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА