Все повече пластмаса в рибата, която ядем

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Все повече става пластмасата, която се натрупва в различните видове риби, обитаващи водоемите по света. Става въпрос за микропластмаса, която лесно може да навлезе в кръвта, заради малките си размери. Руски учени например установили, че рибите в страната са едни от най-опасните що се отнася до микропластмаса. В речните видове в страната има повече микропластмаса, отколкото където и да е другаде по света, съобщава KazakhZerno.kz.
Изследването е проведено от биолози от Томския държавен университет. За първи път в Руската федерация те изучават чревния тракт на сладководните риби, като са търсили преди всичко следи от замърсяване от микропластмаси. Резултатите от теста се оказали шокиращи: всяка риба, която е била изследвана, е съдържала стотици микроскопични частици синтетика, което е няколко пъти повече, отколкото в изследваните риби от такива сладководни реки като например Амазонка и притоците на езерото Мичиган.
Размерът на откритите частици варира от 0,15 mm до 2 mlm. В научната литература има доказателства, че малките частици с размери 0,15 mm или по-малко имат способността да навлизат в кръвта. Сега учените планират да изследват гръбначните мускули на рибите за наличие на микропластика. Това е важно проучване, защото мускулите са частта от рибата, която ядем.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА