Все повече става пластмасата, която се натрупва в различните видове риби, обитаващи водоемите по света. Става въпрос за микропластмаса, която лесно може да навлезе в кръвта, заради малките си размери. Руски учени например установили, че рибите в страната са едни от най-опасните що се отнася до микропластмаса. В речните видове в страната има повече микропластмаса, отколкото където и да е другаде по света, съобщава KazakhZerno.kz.
Изследването е проведено от биолози от Томския държавен университет. За първи път в Руската федерация те изучават чревния тракт на сладководните риби, като са търсили преди всичко следи от замърсяване от микропластмаси. Резултатите от теста се оказали шокиращи: всяка риба, която е била изследвана, е съдържала стотици микроскопични частици синтетика, което е няколко пъти повече, отколкото в изследваните риби от такива сладководни реки като например Амазонка и притоците на езерото Мичиган.
Размерът на откритите частици варира от 0,15 mm до 2 mlm. В научната литература има доказателства, че малките частици с размери 0,15 mm или по-малко имат способността да навлизат в кръвта. Сега учените планират да изследват гръбначните мускули на рибите за наличие на микропластика. Това е важно проучване, защото мускулите са частта от рибата, която ядем.
Все повече пластмаса в рибата, която ядем

Автор:
Георги Узунов
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.