Все повече дивеч в Североизтока, над 8,5 хил. са благородните елени

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Дивечът в Североизточна България се увеличава с всяка година и това не се променя и през 2019 г. Това стана ясно на проведеното в Шумен първо заседание на Съвета по лова, на което бяха отчетени данните от пролетната таксация и беше приет плана за ползване през настоящата година.

Над 8 500 са в момента благородните елени на територията на СИДП, показват данните от таксацията. През миналата година те са били 7 900. На все повече места в Североизточна България се наблюдават животни от този вид и това е радващо, защото благородния елен е емблема на ловния туризъм за страната ни.

От своя страна увеличеният брой на животните предполага и повече елитни екземпляри. Това се потвърждава и от намерените паднали рога в държавните ловни райони, които сочат, че в някой стопанства има екземпляри с тегло на трофея над 13 килограма. „През последните години такива животни се отстрелват рядко, но очаквам техният брой постепенно да нарастне“, коментира експертът по лова на предприятието инж. Тервел Стефанов.

Увеличеният брой на благородните елени  води до завишаване и на плана за отстрел със 100 броя. За районите, които се стопанисват от държавните ловни стопанства са разработени преференциални пакетни цени, за да може да се регулира запаса и да се изпълни плана за ползване за тази година.

Значително увеличение има и при сърните. От 9 900 през миналата година, то сега те са 10 500. Цифрата е далеч от допустимите запаси, но пък ръста при този вид животни е значителен и най-вероятно в близките години и при сърните ще бъде достигнат допустимия запас.

Тъй като запасите при сърната все още не са достигнали допустимия запас, то тази година ползването остава в границите от 2018г.

Заради усложнената епидемиологична обстановка при дивата свиня и указанията за намаляване на популацията заради АЧС, при този вид пролетната таксация показва известна разлика в сравнение с миналата година. Дивите свине към момента са със 7% по-малко в сравнение с 2018г., но въпреки това експертите отчитат, че те са с 30% над допустимия запас. Плановете за ползване сега са съобразени с всички обстоятелства и са 90% от пролетния запас.

Много добри са данните от таксацията и при муфлона. Ловът на този вид е малко познат в страната ни, но през последните години в Североизтока бяха отстреляни няколко елитни екземпляра с дължина на рогата над 90 сантиметра, които възбудиха интереса и на българските ловци.

Трайно установилата се популация от вълци в Североизточна България е другият показател, който доказва, че едрият дивеч в тази част на страната става все повече и повече. Увеличава се обаче броят на чакалите. Тази година те са 8 700, при 8 300 през миналата година и това въпреки, че отстрела за 2018г. е изпълнен на 71%.

Пролетната таксация отчита намаляване на запаса при един от ресурсните видове дребен дивеч – дивия заек. През тази година броя на зайците е малко над 40 000, а за 2018г. са преброени 41 500 диви зайци. Експертите от СИДП и специалистите по лова в сдруженията смятат, че популацията няма да бъде възстановена по естествен начин въпреки, че този вид не се ловува от 10 години.

С 3 000 броя се е увеличил запаса от фазан за една година и с 2 000 броя повече са яребиците. Добрите резултати се дължат както на естественото възпроизводство, така и на разселените през миналата година птици.

 

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА