Времето: Ледени дни, до минус 13 градуса и сняг

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
1 Минути

През втората половина от второто десетдневие на януари агрометеорологичните условия се определяха от средноденонощни температури около, а на много места в Северна България и над климатичните норми, но стойностите им не надвишаваха биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при земеделските култури, предаде Драгомир Атанасов, агрометеоролог при Националия институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

През следващия седемдневен период се очаква промяна в агрометеорологичните условия

Прогнозират се поднормени стойности на температурите, които ще поддържат в покой трайните насаждения и зимните житни култури. През периода на места в котловините се прогнозират минимални температури до -12С, които при по-продължително задържане в условия без снежна покривка представляват опасност за къснозасетите есенни посеви, намиращи се в начални етапи от развитието си – поникване и начално листообразуване.

Развитие на посевите

При пшеницата и ечемика наблюдаваните фази ще са братене (агростанции Новачене, Павликени, Ямбол, Любимец, Пловдив, Пазарджик, Долни чифлик, Карнобат), трети лист (агростанции Кнежа, Николаево, Търговище, Хасково, Кюстендил), поникване и начало на листообразуване (агростанции Бъзовец, Сливен, Чирпан).

През периода прогнозираното студено и ветровито време с превалявания от сняг ще ограничава възможностите за работа на полето и извършване на зимните санитарно-хигиенни мероприятия и резитби при овощните видове.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама