Водовземането от язовир „Ястребино” трябва да бъде разделено

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

“Една община с годишна консумация 150 хил. куб м вода блокират в рамките на 10-15 млн. куб м вода”, казва председателят на БАМ-Я Божидар Петков

Трябва да има политическа намеса, техническа, за да бъде разделено водовземането за питейна вода и напояване на язовир „Ястребино” и вода ще има за всички дори и при минимален приток”, каза за Агрозона Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я) по повод изказванията на министър Емил Димитров за проблеми с напояването в земеделието. Той фиксира три основни язовира, от които е проблемно напояването и осигуряването на вода за питейни нужди – язоривите „Ястребино”, „Тича” и „Камчия”. малинопроизводители, прибиране, Agrozona.bgСпоред Петков проблемът с язовир „Ястребино” идва от факта, че в съоръжението само горните слоеве вода стават за питейни нужди поради съдържанието на манган във водата. От асоциацията дават предложение да се изгради водовземна кула, която да бъде само за питейни нужди и община Антоново да взима само от слоевете вода, които стават за питейно-битови нужди, а за напояване да се взима от отделно съоражения, което съществува, от долните слоеве вода, която става за напояване. Така дейностите ще бъдат разделени и няма да има проблем. „Една община с годишна консумация 150 хил. куб м вода блокират в рамките на 10-15 млн. куб м вода като мъртъв обем, която е годна за напояване, но в дадения случай не може да се използва, защото водата за питейно-битови нужди е с приоритет.”, категоричен бе Божидар Петков.

Подобна е ситуацията и с язовир „Тича”, допълни председателят на БАМ-я.

През тази година млинопроизводителите бяха предупредени в разгара на сезона, че няма да имма вода за напояване до края на вегетацията на растенията. Наложи се провеждането на спешни срещи, които доведоха до освобождаване на обеми вода, които да се използват от стопаните.

Сред недомислиците в сектора с напояването Божидар Петков фиксира и проблема, че при желание за проучване за направата на сондаж при кандидатстване за разрешение от Басейнова дирекция се изисква декларация, че в района няма изградена напоителна система.

Четете още: АЗПБ: Земеделските производители не са причина за влошеното състояние на язовирите

Десислава Танева: Винаги сме имали пряка комуникация с министър Димитров, „понякога малко затруднена“

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА