Вижте кои дейности от пчеларската програма ще бъдат с удължен срок на прилагане

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Срокът на действие на националните пчеларски програми на държавите членки, изготвени за периода от 1 август 2019 г. до 31 юли 2022 г., е удължен до 31 декември 2022 г., става ясно от Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2019 г. за условията и реда за прилагане на мерките от Националната програма по пчеларство за периода 2020 – 2022 г., предложен за обществено обсъждане до 13 септември 2021 г.

С решение на ЕС се предоставя възможност на държавата членка, съвместно с представители на пчеларския сектор, да измени НПП 2020 – 2022 г., така че да предвиди кои мерки и дейности да се изпълняват през удължения период от 1 август 2022 г. – до 31 декември 2022 г.,

В предложения проект на Наредба се удължава срока на прилагане на Програмата за периода от 01.08.2022 г. до 31.12.2022 г. на:

  1. дейност – „Закупуване на ветеринарномедицински продукти (ВМП) срещу вароатозата“ от мярка Б – „Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата”;
  2. дейност – „Физикохимичен анализ на пчелния мед“ по мярка Г – „Мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти“;
  3. дейност – „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства (мед, прашец) за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“ – по мярка Г – „Мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти“.

Допустими кандидати по дейност 3 ще бъдат физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани с пчелни семейства. Това изменение ще се отнася както за пчеларската 2022 г., така и за удължения период от 1 август 2022 г. до 31 декември 2022 г.

България, пчелари, Agrozona.bg

Въведен е нов параграф, касаещ дейностите за борба с вароатоза

Според нововъведения параграф, дейностите по закупуване на ветеринарномедицински продукти (ВМП) срещу вароатозата“ от мярка Б – „Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата”; „Физикохимичен анализ на пчелния мед“ по мярка Г – „Мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти“ и „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства (мед, прашец) за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“ по мярка Г – „Мерки за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти“ в удължения период следва да са извършени от 1 август 2022 г. до 31 декември 2022 г.

Срокът за подаване на заявления за плащане за удължените дейности е до 15 януари 2023 година

Плащанията за удължените дейности се извършват в периода от 16 октомври 2022 година до 15 октомври 2023 година. В случай, че за дейностите в удължения период няма определен бюджет, за същите не се извършва прием на заявления за подпомагане.

Центрофуги, сита и дозиращи машини ще бъдат сред допустимото за закупуване оборудване

Figure: Centrifugal manually driven (hand crank) 6 frame honey extractor |  Download Scientific Diagram
Снимка: Researchgate

В предложения проект на Наредба са предвидени изменения и допълнения в приложения 1 и 2 от Наредба № 10 от 2019 г. по искане на представители на пчеларския сектор, като са включени допълнително допустими за подпомагане активи и оборудване и са определени техните референтни цени. В тази връзка се предвижда допустими за подпомагане по мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари“ да бъдат и касетъчни центрофуги, вертикални сита и дозиращи машини за пакетиране на пчелен мед.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама