Вижте как ореховата шума ще ви спаси от колорадските бръмбари

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Трябва да се борите и срещу възрастните екземпляри, и срещу личинките

Колорадският бръмбар е познат вредител по картофите. Обикновено възрастните насекоми се появат на 3-5 години в градината. В останалото време зелените насаждения страдат от личинките на вредителя. Това означава, че в борбата с него трябва да работите в две направления – и срещу възрастните екземпляри, и срещу личинките.

Борбата трябва да започне веднага, след като сте забелязали първите насекоми. Целта е максимално да намалите числеността им и да не позволите женските да снесат яйца. 

Има няколко начина, по които можете да направите това. Първо, добре е стръскате филизите на растенията. Работете рано сутрин или вечер, когато температурата на въздуха е под 15 градуса. Постелете светла тъкан под насажденията и стръскайте леко филизите. Унищожете задължително събраните бръмбари.

Можете да използвате и ловни примамки или капани. Колорадският бръмбар се привлича от светлината. Можете да закачите лампа близо до засегнатите насаждения, а картон или пък буркан да намажете с лепило за насекоми. Още един вариант е да закачите лампата на дърво, а отдолу да сложите кофа с вода.

С големите екземпляри можете да се борите и с мулчиране. Сложете слама, стърготини или малки парчета кора. Плътният слой мулч няма да позволи бръмбара да достигне земята и да снесе яйца.

С личинките пък можете да започнете борбата първо с прекопаване на земята. Важно е да достигнете на дълбочина поне 25 см. Добре е да засеете и сидерати, които гонят с миризмата си вредителите. Такива са горчицата, бялата детелина и др.

Можете също така и да поливате лехите с насажденията с настойка от лукови люспи. За да я приготвите, напълнете 1/3 от кофа за вода с лукови люспи и напълнете с вода догоре. Оставете да кисне 5 дни. След това поливайте лехите през цялото лято, като предварително разреждате в равни количества с вода.

Настойка от орехова шума е признато решение срещу колорадския бръмбар. Ако имате орех, наберете 300-400 г зелени листа и ги залейте в кофа с топла вода. След 24 часа разтворът е готов.

Калиевият перманганат също ще и е от полза. Можете да ползвате разтвора в борбата с личинките на колорадския бръмбар. Разрежете 5 г прах в 10 литра вода и залейте почвата с нея.

 

 

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА