Велика Стоилкова, Проф. Иширково: В трудни години българските сортове се държат по-добре от чуждите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Опитът на земеделска кооперация „Нива 93“ в село Проф. Иширково показва, че българските сортове в трудни години се държат по-добре от чуждите. Добивите през тази година са над 500 кг. „Ние залагаме на „Енола“, „Калина“, „Мерилин“, „Пчелина“. От чуждите сортове тази година при нас сравнително добре се представи „Суфру“. В добри години чуждите сортове дават около 900 кг/дка, докато българските – около 750 кг/дка. Това каза за „Агрозона“ Велика Стоилкова, председател на земеделска кооперация „Нива 93“.

Средните добиви от 2 600 дка ечемик през тази година са 600 кг/дка, от 3 200 дка рапица – 330 кг/дка, а от 9 000 дка пшеница – над 400 кг/дка. „Тази година имаше незапомнена суша, не успя да се осъществи и главозапасяване през зимата. Това се отрази най-лошо на пшеницата. Много други фактори също повлияха негативно. Имаше повратни студове, които поразиха някои сортове и насажденията в по-ниските места. Дъждовете дойдоха много късно и бяха продължителни, поради което пшеницата почерня. Такава беше ситуацията в Силистренско и Добрич“, обясни Велика Стоилкова и допълни, че за сметка на това качеството на пшеницата е добро. Хектолитърът е над 76 и другите показатели са много добри.

Преди 3 години около 60% от насажденията на кооперацията са били български сортове. С годините обаче делът на българските сортове намалява и през предстоящата стопанска година съотношението ще бъде около 60% в полза на чуждестранните сортове.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА