Във Видинско разчитат на зеленчуци и пчеларство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Селското стопанство е един от водещите сектори в област Видин. Брутната добавена стойност от него за 2018 г. е 14%. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев на среща със земеделски стопани, част от кампанията по Директните плащания във Видин, информират от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ). Той допълни, че площите, засети със зърнени и маслодайни култури в областта, заемат над 95% от обработваемата земя. Най-силно застъпени са пшеницата, слънчогледът, царевицата и рапицата. Обработваемата земя заема над 80% от използваната земеделска площ в областта.

„За последните 5 години площите със зърнени култури и тези с трайни насаждения се увеличават с по 21% спрямо 2014 г. Още по-значителен ръст бележат площите със зеленчуци в рамките на същия период, които са с около 6 пъти повече“,  посочи още Атанас Добрев. Основните трайни насаждения в района са винени лозя, орехи и сливи.

По време на срещата той подчерта, че стопаните в областта се активизират и през 2018 г. има 4 пъти повече площи със сливи, заявени за подпомагане по СЕПП, отколкото през 2014 г. Засилва се и интересът към отглеждане на грах за зърно, за което определено допринася и обвързаната подкрепа за протеинови култури.

Пчеларството е отрасълът в област Видин с най-значим дял по отношение на националното производство. През 2018 г. броят на пчелните семейства нараства с 56% спрямо 2014 г., като представлява 3% от общия брой за страната. Същевременно, производството на пчелен мед бележи ръст от над два пъти, подчерта зам.-министър Добрев.

Заместник-министър Добрев съобщи още, че заявените за подпомагане овце и кози в областта през2018 г. са с 26% повече спрямо тези от  2014 г.От 2015 г. насам в областта се заявяват за подпомагане и биволи, макар и в сравнително малък брой.

За периода от 2014 до 2019 г. земеделските производители в област Видин са получили общо 221,6 млн. лв. европейски и национални средства е. „Това е близо 1,5% от общо предоставения в страната публичен ресурс за земеделие за този период“, информира още Добрев.

Пред близо 120 стопани бе представен и ходът на дебата по бъдещата ОСП.  Акцент в срещата бе поставен на предстоящите приеми на заявления по Директните плащания, както и по Програмата за развитие на селските райони и Програмата за морско дело и рибарство през 2020 г.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА