Във Великобритания очакват най-ниската реколта от пшеница за последните 30 години

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Фермерите във Великобритания очакват най-ниската реколта от пшеница за последните 30 години. Добивът може да спадне с около една трета, според Британската асоциация на фермерите (NFU). “Имахме много трудни климатични условия в цялата страна”, заяви Том Брадшоу, вицепрезидент на NFU и фермер в Есекс пред британския всекидневник The Guardian, „Добивите се понижиха и това изглежда ще бъде най-лошата реколта от пшеница за около 30 години. Качеството изглежда променливо, но няма да знаем какви са щетите, докато всичко не е прибрано от полето.”
След сравнително добрите условия за отглеждане на пшеница през лятото, температурите достигнаха рекордните 34 градуса по Целзий, а в последните седмици се разразиха силни бури.

Ето защо анализаторите очакват търсенето на вносна пшеница, особено на качествена, да се увеличи значително. Най-важните доставчици за страната традиционно са Канада, Германия и балтийските страни.

Цените на пшеницата през август отново се повишиха на британския фючърсен пазар в Лондон, след силна корекция надолу през юли. Цената в договорите за доставка през ноември са 165 GPB за тон (183 евро на тон). Очакванията за цените за следващата реколта от пшеница през 2021 г. са по-ниски с почти 20 GPB на тон.

Според проучвания на Британското министерство на земеделието (AHDB), насажденията от пшеница в Обединеното кралство през 2020 г. са намалели с 25 процента или с 453 000 хектара до 1.363 милиона хектара. Повечето площи, които не са засети с пшеница, са заменени с пролетен ечемик или овес. В миналото Обединеното кралство беше един от най-важните вносители на немска качествена пшеница.

В същото време британците редовно изнасят големи количества пивоварен ечемик за континентална Европа. Сегашните промени в отглеждането също могат да повлияят на цените на пшеницата и пивоварния ечемик в континентална Европа. Общата площ засята с ечемик във Великобритания е 1.358 милиона хектара. Това представлява увеличение с 19 % или почти 200 000 хектара ечемик в сравнение с предходната година.
След голямата реколта от ечемик през 2019 г. площта засята с ечемик всъщност трябваше да бъде намалена съобразно изискванията на пазара. През цялата пазарна 2019/20 година ечемикът беше икономически непривлекателен. Въпреки това, екстремните метеорологични условия накараха много британски фермери да насочат своите усилия към отглеждане на пролетен ечемик или овес.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА