Статистиката, която до момента излизаше, не показва реалния отстрел на диви прасета през ловния сезон. Това коментира пред “Агрозона” председателят на НЛРС инж. Васил Василев. На много места хората бяха притеснени да показват действителния отстрел, защото въведените зони за сигурност следваха значителни ограничения, които засягаха не само ловната дейност, но и дейностите, които се извършват в горските територии и земеделските дейности, коментира той. “Това доведе до отлив и нежелание на голяма част от хората, да докладват отстреляното”.
Част от тези ограничения включват и земеделските производители. На тях е наложено ако прибират продукция от зони с АЧС, задължително да съхраняват продукцията в рамките на минимум един месец. “Някои от тях нямат възможност да съхраняват зърното, което са добили и по този начин не могат да го продадат. По същия начин имаше нежелание за съдействие от страна на фирмите, които работят в горския сектор, защото те не можеха да продължат да работят, ако бъде обявена зона за сигурност там. В това отношение влизат и хората, които се занимават със събиране на гъби, билки, паш на домашни животни. Поради това, че не беше добре разяснено на хората и се предприеха рестриктивни мерки, много голяма част от тях отказаха да съдействат. Затова в момента картината на реално отстреляните животни се разминава с това, което е посочено като официална статистика”.
Председателят на НЛРС очаква през следващата година отново да се наблюдават изолирани, стабилизирани популации, защото има животни, които или не са намерени, или не са докладвани. “През пролетта, когато се прави мониторинг, ще бъде много по-ясна картината в каква степен е засегната популацията на дивите свине от това заболяване. Това ще покаже най-ясно и следващия ловен сезон. Така или иначе, следейки динамиката на заболяването при дивите прасета в други засегнати държави, в рамките на първите 4 години популациите на дивите свине се редуцират в рамките на 50-75% надолу – и като отстрел, и като запаси. Предстои да видим как ще се развие този процес в България”.