Въпреки протестите на фермери: Кабинетът в Германия прие нови правила за употреба на препарати за растителна защита

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Въпреки масивните критики от страна на фермерската общност и общините, кабинетът в Германия прие пакет от нови правила за употреба на продукти за растителна защита. Решението беше придружено от големи протести на фермери в Берлин и други градове. Очаква се решението на Бундестага за одобрение или отхвърляне на законопроекта. Законодателният пакет се състои от две части: изменение на Федералния закон за опазване на природата под егидата на Министерството на околната среда и преработена Наредба за прилагане на растителната защита под ръководството на Министерството на земеделието, предаде agrarheute.

Постепенна забрана на пестицидите

Според новите правила употребата на биоциди се забраненява в природни резервати, национални паркове, национални природни паметници, природни паметници и зони от обществено значение, както и в законово защитени биотопи. В тези райони трябва да бъде забранено използването на хербициди и увреждащи опрашителите инсектициди.

За зоните в Натура забраната първоначално ще се отнася само за пасища и гори. Ще има преходен период до 2024 г. за обработваеми земи в зоните на Натура 2000. Специалните култури в тези защитени области са освободени от изискванията. Няма забрани за местообитания на птици. Използването на глифозат ще бъде значително ограничено и забранено напълно от 2024 г., ако не бъде удължено от ЕС

Вълна от протести

Германската фермерска асоциация (DBV) организира протести в цялата страна като реакция на правителственото решение. Според президента на Германския фермерски съюз Йоахим Руквид правилата връщат земеделието назад в миналото. „Смятаме, че стратегията на федералния министър на околната среда за налагане на защита срещу насекоми със забрани е неправилна и дори опасна“, коментира Руквид. Той призова за съществени промени в законодателния пакет, тъй като той застрашава поминъка на много фермерски семейства. „Преди всичко правилата няма да допринесат за насърчаване на участието на фермерите в опазването на природата“, според Руквид.

Местните власти недоволни

Протести на фермерите в столицата се провеждат от края на януари с ежедневни паради на трактори в Берлин и Манвахен, включително и пред министерствата на околната среда и земеделието. Местните власти в Долна Саксония и Баден-Вюртемберг изразиха опасения, че новите правила са в противоречие със споразуменията, сключени на местно ниво. Министрите на земеделието в Баден-Вюртемберг, Бавария и Долна Саксония изразиха своите опасения в писмо до канцлера. Премиерът на Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет също не спести критики: “Искаме да бъде ясно, че желаем да гарантираме биологичното разнообразие, но това не трябва да бъде в ущърб на земеделските стопанства и те да бъдат лишени от съществуването си.”

Министър Кльокнер написа в социалната мрежа: “За мен е важно да се вземат предвид съвместните решения, постигнати на място. Много провинции са направили разумни разпоредби, които федералният закон не трябва да поставя под въпрос. Финансовата допустимост трябва да се запази за земеделските производители и лесовъдите.”

Топката е в Бундестага

Сега предстои новите правила да бъдат приети или отхвърлени в Бундестага. Народните представители могат да поискат да бъдат направени промени в проекта. Тогава федералният министър на земеделието Юлия Кльокнер ще трябва да приложи регламента на ЕС или да внесе нов проект в съответствие с направените предложения за промени.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА