В тазгодишната кампания за директни плащания са подадени около 5 200 заявления от Смолян

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В края сме на тазгодишната кампания за кандидатстване за директни плащания, която започна в началото на март месец и до този момент има около 5 200 подадени заявления, от земеделски стопани за подпомагане от област Смолян. Това каза за радио „Фокус” – Смолян Денислав Костов – директор на ОД „Земеделие” – Смолян.

Подадените заявления са с около 500 по-малко от миналата година и според Костов основната причина за това е изискването от тази година за посочване на правно основание на площите, които се посочват за субсидиране. Тази година по линия на директни плащания на площ се дава възможност да бъдат подкрепени земеделците по над 25 схеми и мерки.

„Основните заявявания в нашия регион са схемата за единно плащане на площ, преразпределително плащане необлагодетелствани райони, като новата схема тази година, която влезе и която подкрепя и дребните земеделски стопани е схемата за дребни земеделски стопани. Също така имаме подпомагане за сектор „Плодове и зеленчуци”, защото той е приоритетен в момента, както и животновъдството, както и различни схеми, които подпомагат животновъдния отрасъл”, обясни Костов. Той наблегна на това, че животните, които са под селекционен контрол (тези които са вписани в родословната книга в съответствие с изискванията на закона за животновъдството и тази информация е отразена в системата на БАБХ) ще получат доста по-голямо субсидиране от другите, които не са. Даде пример, че ако една крава е под селекционен контрол субсидията е около 390 лева, а за овца около 60 лева. Ако животното не е под селекционен контрол плащанията за крава са до 240 лева.

„Апелирам към хората да успеят да селектират животните, защото само селектирани породи носят по-добра конкуренция на стопаните като цяло”, каза Костов. За новата схема за подпомагане на дребните селски стопани обясни, че се формира ежегодно и индивидуално за всеки отделен бенефициент в зависимост от заявените схеми като не надвишава 1250 евро, а плащанията в размер до 500 евро се закръглят на 500 евро. Минимумът на стопанството, което трябва да притежават земеделците е 5 декара.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА