В Пещера откриха една от най-модерните линии за производство на яйца у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

В Пещера бе открита една от най-модерните линии за производство на яйца у нас. Съоръжението е собственост на ферма „Ангелов“, като на специално събитие за откриването присъстваха земеделският министър Десислава Танева и председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов.

Инвестицията се намира в площадка във фермата, която е закупена през 2004 г. Старите сгради биват изцяло разрушени, а на тяхно място се появява нова ферма. Ако предишният капацитет е бил 11 хил. птици, то в момента той е 38 хил. птици.

Тази ферма е пример, че когато човек е професионалист в определено производство може да успява благодарение на конкурентопособността си, на ефективността си и на стратегическото си виждане за развитието на сектора. Това каза при откриването земеделският министър Десислава Танева. „Предприятието показва какъв развит сектор има България за производство на яйца. Това е изключително експортно ориентирана ферма. Самият факт, че можеш да продаваш на най-взискателните пазари на ЕС говори достатъчно за това какво ниво и колко качествен продукт се създава“.

Това е най-модерната технология в птицевъдството. Поздравления за Иван Ангелов, за предприемчивия му дух, за това, че в сложни времена продължава да инвестира. С тези думи председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов откри новата птицеферма. „Фермата е изградена изцяло със собствени средства, Иван Ангелов може да бъде пример за всички останали. Той е и нашата гордост, защото е сред съучредителите на АЗПБ и е най-големият износител на свежи яйца на претенциозните европейски пазари. Експортът е на изключително претенциозни пазари, където не се прави никакъв компромис с качеството. Когато гледам такива инвестиции се чувствам горд, защото освен личния бизнес, с който разполага Иван, в крайна сметка такива хора прославят страната ни в чужбина“.

Инвестиция за 1,5 млн. лв.

Съоръжението е изградено изцяло със собствени средства, без помощта на европейски пари.  Инвестицията строителство и съоръжения е на стойност  1 460 000 лева. „Нямахме възможност да кандидатстваме за европейска помощ, тъй като по мярка 4.1 бяхме стигнали максимумът. Мярката сега стартира наново, но тя е само за тези, които не са се възползвали преди това от максимум финансиране, затова и ние нямахме възможност да получим помощ по нея“. Това каза от своя страна собственикът Иван Ангелов.

Какво обаче е най-полезното в новото съоръжение. Именно технологията, по която се отглеждат птиците. При старата технология, която е използвала фермата на Иван Ангелов, е имало голям отделяне на амоняк, , което не е давало възможнсот  на птиците да проявят добра носливост. Сега обаче амонякът, който не допринася за продуктивността на животните, ще бъде изхвърлян и филтриран през чисто нова система за вентилация. Също така изхвърлянето на тора ще бъде два пъти седмично, а в предишната технология се е извършвало на 14 месеца. „Това съответно не даваше възможност животните на 100% да проявят своята продуктивност“, коментира Иван Ангелов.

Хуманитарното отношение към животните е ключово

Иван Ангелов е най-големият производител на яйца у нас от свободно и подово отглеждани кокошки. Бизнесът му стартира в далечната 1992 година, а към днешна дата той вече е намeрил пролука към най-претенциозните пазари в Европа. През 1996г. е открита първата ферма за производство на яйца от свободни кокошки в гр. Пещера – район в подножието на Родопите. Днес капацитетът на фирмата е 65 400 птици подово отглеждане и 102 500 свободно отглеждане. Производството е изцяло за яйца, като няма бройлерно направление.

Във фермата на Иван Ангелов има три ферми, център за подрастващи пилета, пакетажна станция, фуражна фабрика и зърно съхранение. Това позволява контрол на цялата хранителна верига, съответно и качество. Капацитета на фермите и бързината на обработване, сортиране и пакетиране на яйцата позволява бърза експедиция на камион с яйца в рамките на 2-3 дни.

Фермара е ориентирана към алтернативни начини за производството на яйца. „Хуманитарното отношение към животните ни интересува и поради тази причина не отглеждаме кокошки в клетки , а само свободно и подово“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама