В кои части на Европа фермерите печелят най-много

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Земеделските производители в Европа работят с различен икономически успех. Всeки истински фермер се бори за продажби и добри цени на общия пазар. Ефектите от тези усилия обаче са различни в съответните части на Европа, обусловени от структурните различия между земеделските стопанства, както и от разликите в производствения обем и степента на механизация на предприятията. Тук дори не става въпрос за Източна Европа или Източна Германия. В Западна Европа различията в размерите на стопанствата и доходите на фермерите също са големи. Причините не са единствено в специализацията на производството и природните условия, а и в различните условия на пазара на земя, а именно цените на покупка и наем. Независимо от това, данните на Европейската комисия за държавите позволяват общо сравнение между страните членки – от една страна по отношение на структурата и от друга страна по отношение на производителността в земеделието.

Най-висока добавена стойност от фермите в Нидерландия

Най-висока е добавената стойност от продукцията на фермите в Нидерландия, където земята е дефицитна, а земеделието е интензивно.  Следващи в класацията са Белгия, Италия и Дания. Докато стойността на селскостопанската продукция за холандските фермери с малко земя и интензивно производство е около 15 700 евро на хектар, в останалите три държави тя е между 6 333 евро в Белгия и 4232 евро в Дания. Тези четири държави също са страните с най-високи цени на земята и арендата в Европейския съюз. С размери от едва 11 хектара в Италия и 36 хектара в Белгия фермите там са значително по-малки от тези в Германия, където стопанствата са средно над 60 хектара. Това означава, че са големи не само производителността на площ или интензивността на производството, а също така доходът на ферма.

Отглеждането на плодове и зеленчуци също е включено в статистиката – и холандците и италианците са особено силни там. Според данните на Комисията, една ферма в Холандия е генерирала над 500 000 евро през 2020 г. В Дания доходът на ферма е около 315 000 евро, а в Италия, поради значително по-малкия размер на фермата, доходите на стопанствата са малко под 50 000 евро.

Преднина пред големите източноевропейски земеделски държави

Що се отнася до доходите на ферма, холандските фермери водят и тази класация. Печалбите на фермите в Германия са значително по-ниски и въпреки това надвишават тези на една подобна по размер средна ферма във Франция. Ако пропуснем малки държави като Малта, Кипър и Люксембург, германските фермери са пети в класацията за производителност на площ – след четирите държави, водещи класацията. При около 3400 евро на хектар производствената стойност на германските фермери е значително по-висока от тази на техните колеги във Франция, Испания и Скандинавия. Преднината пред големите източноевропейски земеделски държави – като Полша и Румъния – е още по-голяма. Френските фермери генерират производствена стойност от 2670 евро на хектар, в Испания тя е 2250 евро, а в Полша малко под 1900 евро на хектар.

Факт е също така, че цените на земята и арендата в тези държави са значително по-ниски, отколкото в Западна Европа, тъй като земеделската земя не е толкова оскъдна. Що се отнася до продуктивността, можем да сравним Германия и Франция, като германските фермери имат значително по-големи приходи от млечното направление на говедовъдството и от свиневъдството, докато френските фермери печелят повече от зърнопроизводство, отколкото колегите си в Германия. И накрая, ако погледнем още веднъж производителността на ферма – Германия с около 205 000 евро на ферма изпреварва значително фермерите във Франция с 163 000 евро и дори надминава колегите в Испания с производствена стойност от 55 000 евро на ферма. Изводът е, че европейските фермери работят при много различни условия и с много различен икономически успех.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА