В Китай може да избухнат масови безредици заради дефицита на свинско

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Недостигът на свинско месо в Китай може да доведе до непредвидими последствия и масови протести. Ситуацията се изостря от бавното възстановяване на производството и епидемиите от възможни заболявания при кравите и пилетата.

„Отвън изглежда, че Комунистическата партия на Китайската народна република има пълен контрол над случващото се в континенталната част, но не е така“, коментират от Института Хувър, Университета в Станфорд и Изследователския център за външна политика на САЩ.

Проблемът е, че съществува заплаха за социалната стабилност. От средата на 2018 г. броят на свинете в страната намалява поради АЧС. Заради заболяването  цените на свинското месо скочиха. Сега съществува заплаха не само за Китай, но и за целия свят. Чисто китайска криза може да прерасне в глобална криза поради остър недостиг на свинско и това тревожи китайските власти. Делът на потреблението на свинско в азиатската страна е около 60%. Това е почти половината от световния пазар . Поради недостига, ценовите скокове, съчетани със забавянето на икономическия растеж и засилената политическа репресия, могат да започнат масови протести по всяко време в Китай, според анализаторите.

Гладните бунтове в миналото са предизвиквали големи политически кризи. Например през 1789 г. революцията във Франция започва заради тях, а през 1917 г. в Руската федерация. Сега съвременната световна селскостопанска система е по-стабилна от тогава. Рафтовете на супермаркетите буквално се разпадат от „алтернативни“ продукти. Защо да не преминете към говеждо или пилешко месо вместо свинско? Въпреки „алтернативните“ продукти, Китай остава уязвим към шок в цените на храните.

Досега китайците не са показали как всъщност се отнасят към дефицита от свинско месо. Вярно, медиите започнаха да пишат, че обвиняват правителството в бавност. Те дори сравняват какво се случва с епидемията от SARS през 2002-2003 г. и виждат, че заедно с покачването на цените на свинското месо, цените на говеждото месо се повишават. Свиневъдите са недоволни от бавенето на правителството да изплаща обезщетение.

Африканската чума по свинете не е ново заболяване. Първите му огнища са регистрирани в началото на 20 век. Поради тях десетилетия наред те пречат на свиневъдите да се справят сами.

Според независими експерти броят на свинете в Китай е намалял с почти 50%. От първото огнище на епидемията (от август 2018 г.) около 300 милиона прасета са умъртвени. Може би цифрата не отразява истинското състояние на нещата, защото правителството небрежно се опитва да не публикува лоши новини за АЧС. Болестта вече стигна до Виетнам, Филипините, Лаос, Южна Корея, Източен Тимор и осем европейски държави. Няма признак, че тя се оттегля. Рано или късно може да стигне до САЩ и тогава ще започне глобална катастрофа.

Поради масовото намаляване на броя на свинете в Китай, цените на свинското месо се повишиха с над 50%. Те ще достигнат рекордни нива,  със 70% ръст до края на 2019 г. спрямо година по-рано.  Китайските власти се опитват да решат проблема, като увеличават закупуването на свинско месо от чужбина. Между февруари и май 2019 г. Китай закупи 146 хил. тона свинско месо от САЩ. Благодарение на тази интервенция ситуацията леко се подобри. Освен това страната разполага с държавен резерв, който също може да бъде приложен в действие, когато ситуацията се нагрее до краен предел. Може би увеличението на покупките на говеждо и пилешко месо също ще даде положителен резултат и ще облекчи напрежението на пазара на месо.

Социалният срив на обществото поради ASF може да доведе до непредвидени и разрушителни

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама