В Холандия пчелите са „впрегнати“ да работят в редовете с ягоди

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
4 Минути

На 10.5 млрд. евро се оценява пазарът на оранжерийно опрашване в Европа

Естественото опрашване на растенията си остава предпочитано средство пред всички други заместители, които се появиха в днешно време. Най-голямото предимство на прякото опрашване с пчели е, че те спомагат за появата на по-качествени плодове. При оранжерийното производство доскоро това беше само мечта. В последните няколко години обаче тя започна да се превръща в реалност.

Поставяне на кошери в оранжерии става хит сред производителите, които отглеждат продукцията си в затворени пространства. Такава практика въвеждат в една холандска ферма още през 2012г. В нея пчелите се използват за опрашване на ягоди, отглеждани в оранжерии.

 

Кошери под наем

Фермата взима под наем кошерите от местен пчелар, който се е отдал специално на тази работа. Мнозина си представят пчеларя като възрастен човек, който пълни буркан с мед, заобиколен от рояк пчели, но Марио Кареман не е такъв. Неговата цел не е производството на мед, а се е фокусирал върху опрашването. Това е един от важните етапи в производството на плодове. Той дори вярва, че тази дейност е наистина очарователна. Марио Кареман се запалва по пчеларство още от дете, тъй като и двамата му дядовци се занимават с това. В момента той има 430 пчелни семейства, които Марио отдава на производителите на плодове и зеленчуци в Холандия.

Пролетно време младият стопанин произвежда пчели майки с цел увеличаване на пчелина си и запазване на природата чиста. След като започне цъфтежът на ягодите единствената му работа е да следи състоянието и работата на пчелите в оранжериите. Там те работят интензивно в продължение на 6 седмици, а след това пчеларят връща кошерите си на своя територия, за да възстанови семействата.

Нужни са ефективни работнички

За младия пчелар качеството на кошерите е от изключително важно значение. Той не само се грижи за целия процес и хигиената в пчелните къщички, но гарантира и чистокръвни пчели, които ефективно си вършат работата.

В оранжериите най-подходящото място за кошерите е те да бъдат поставени високо над главите на хората, които се трудят в нея. Важни фактори за работа на пелите са също така температурата, нивата на въглероден двуокис, светлинния спектър и нектара на цветовете. Пчелата започва да работи само когато всички фактори са оптимални, а резултатът от всичко това са висококачествени плодове.

Друга много важна специфика при работата на пчелите е, че те се трудят на LED осветление, но според  стопанина им Кореман понякога спектърът на светлината трябва да се коригира. Това се налага поради факта, че малките опрашители се нуждаят и от слънчева светлина, за да намерят пътя си до кошера.

 

Да съчетаваш удоволствието с бизнеса има и своите трудности

Отглеждането на плодове в оранжерии се разширява. Всеки знае, че опрашващите насекоми са необходими за прибирането на реколтите. За да продължи своя бизнес в бъдеще пчеларят се сблъсква с необходимостта тази дейност да бъде модернизирана. Пчеларство е един от скъпите сектори, за който се изискват много средства.  Пазарът на оранжерийно опрашване в Европа се оценява на 1,05 милиарда евро годишно.

Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА