В Германия се притесняват от бягството на младите хора от селата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Проблемът със задържането на младите хора в селата е общ за всички страни, дори и за най-развитите. Германия не прави изключение в това отношение, а анализът на причините, поради които младежите не искат да останат в селото, показва, че те са универсални. Това става ясно от публикация в немското издание на EurAktiv.
Липсата на адекватна инфраструктура в селските райони на страната и слабата подкрепа на младите земеделски производители не позволяват на младите хора, да инвестират в селското стопанство и да свържат живота си с този отрасъл. А това ги кара да бягат към градовете.

Различни организации отбелязват, че модерната система за подпомагане на земеделските производители в ЕС и Германия е предимно от полза за големите стопанства.

Основният проблем за младите хора е трудността при създаването на бизнес в селските райони. Затова в Германия желаещите стават все по-малко. Нещо повече, все по-малко и по-малко млади хора са способни или желаят да продължат да работят на семейни ферми.

През 2018 г. Министерството на земеделието на Федерална република Германия съобщи, че от 1999 г. насам 42% от земеделските стопанства са преустановили дейността си в страната, докато броят на заетите е намалял с една трета.

Причината отново е, че в ЕС основното подпомагане на земеделските производители се дава на големи стопанства. През 2013 г. повече от половината от обработваемата земя в Европейския съюз е собственост само на 3,1% от всички стопанства. ЕС ежегодно отпуска 14 милиарда евро на земеделските производители за засилване на конкурентоспособността и опазване на околната среда. Това се прави чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. В Германия до 30% от всички плащания под пряко подпомагане могат да бъдат изпратени на дребните земеделски производители. На практика обаче те получават само 7%.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА