В Добричко прогнозират слаба година за слънчоглед и царевица

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Сушата вече кара стопани с царевица да я силажират, само за два дни 7000 дка са заявените за обследване площи, съобщи за Агрозона инж. Десислава Иванова, директор на Областната дирекция “Земеделие“ – Добрич

„Много слаба ще бъде година от гледна точка на добив на слънчоглед и царевица“, прогнозира пред Агрозона инж. Десислава Иванова, директор на Областната дирекция “Земеделие“ – Добрич. Основната причина за това с настъпващата суша в региона, която, за разлика от 2020 г., през тази година засегнатите площи са на места в различни региони на областта. „В момента по-сериозно сушата се отразява на слънчогледа и царевицата. Постъпили са заявления (за два дни) за около 7 хил. дка за обследване, предимно царевица. Стопаните искат да я силажират, докато има зелена маса и могат да я оползотворят“, допълни още инж. Иванова.

Заявления стопаните могат да подават за силажиране на царевицата до началото на кампанията по прибиране на културата. Така освидетелстваните ниви могат да бъдат признати като 100% пропаднали площи.

„За съжаление, слънчогледа не могат да го силажират, защото не им върши работа. Слънчогледът в момента е много нисък, цъфнал е отдавна, в повечето случаи вече прецъфтява, включително и прегаря. И вероятно от тези миниатюрни пити почти нищо няма да може да се прибере“, коментира още инж. Десислава Иванова.

Най-засегнати от сушата на места са площи в общините Шабла, Каварна и Генерал Тошево. Именно там има стопани, които отчитат и по-ниски добиви и при пшеницата, която също е била засегната от сушата. През 2020 г. се сушата бе в същите, но тогава цялата област беше повсеместно засегната. Докато сега имаше валежи на доста места. Има ивици и между хубавите полета, които останаха сухи и добивите падат. Но има места и с добри добиви.“, каза още инж. Иванова.

„В повечето случаи осреднените добиви изглеждат много добре като цифри, но всеки стопанин, който има от тези пострадали полета, е с намалени добиви и се чувства ощетен“, коментира директорът на Областната дирекция “Земеделие“ – Добрич.

Към момента средните добиви от пшеницата са 566 кг/дка, като са прибрани над 85% от площите с културата. Сравнено с предишната кампания добивите са с над 50 кг/дка по-ниски.

Според инж. Иванова добро решение за стопаните е да се ориентират към по-сухоустойчиви сортове. „Сортовете, които предлага Добруджанския земеделски институт са достатъчно устойчиви за нашите условия. Те са и така отгледани и така селектирани, но се отделят много малко средства и много малко семена се произвеждат от нашия институт, за да бъдат масово внесени в производство. Използват се по-масовите семена, които искат торове, технология на отглеждане, обработки“, допълни още директорът на Областната дирекция “Земеделие“ – Добрич.

Радостина Жекова: Над 500 лв. за тон е оптималната цена за пшеницата тази година

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА