В 70 страни 60% от местните породи животни са застрашени

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

60% от местните породи животни са застрашени в 70 страни, това показва доклад на ФАО. Местните породи по света са 7155. Сред тях са говедата на Фогер в Етиопия или козата на Дембронг в Бали.

Въпреки това, този дял може да бъде дори по-висок, тъй като за две трети от местните породи добитък, особено в Близкия и Средния Изток, в Африка и Азия, няма данни за състоянието на риска за животните, твърдят експерти.

Докладът също така предупреждава за “липсата на напредък в опазването на генетичните ресурси на животните и се отбелязва, че усилията, които се полагат за запазването на тези ресурси, са недостатъчни.” Например, в света има достатъчно съхранен генетичен материал, който би позволил на породата да бъде възстановена в случай на изчезване, само за по-малко от един процент от местните породи животни.

Състоянието на опазване на растителния генетичен материал е малко по-добро.

В края на 2018 г. световните запаси от растителни генетични материали се съхраняват в генни банки в 99 страни и 17 регионални и международни центрове, които наброяват 5,3 милиона проби – почти три процента повече от предходната година. Това обаче се дължи главно на прехвърлянето на съществуващи материали към по-добри хранилища и не отразява добавеното разнообразие на ресурси.

Усилията за насърчаване на разнообразието на културите все още са недостатъчни, особено по отношение на дивите родственици на културите, диворастящите фуражни култури и пренебрегваните и недоизползвани култури.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама