Половината от пилешкото месо в ЕС със следи от антибиотици

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Масовото използване на антибиотици в промишленото производство на пилета в ЕС не е без последствия. Почти половината от птичето месо в ЕС се произвежда с помощта на антибиотици, според последното проучване на Germanwatch. Редовният прием на такова пиле може да причини непоправима вреда на човешкото тяло.

Опасностите от антибиотична резистентност

Когато към фуражите се добавят антибиотици, животните стават по-малко податливи на болести, което намалява разходите на производителя. В същото време, антибиотиците се използват за лечение на човек срещу инфекции с бактериален произход. Ядейки месо с антибиотици, човек постоянно получава малка част от това лекарство; поради малката си доза бактериите получават шанс да развият резистентност. В случай на вече непосредствено заболяване, употребата на антибиотици, към които бактериите са развили имунитет, става неефективна.

Храни и антибиотици

Германската организация Germanwatch (връзка към проучването) тества 165 проби от пилета от трите най-големи птицеферми в ЕС:

  • Немската група PHW,
  • Френска компания LDC
  • Холандската Plukon

Резултатите от проучването са поразителни: 51% от изследваните пилета показват устойчивост към антибиотици. За справка и тримата големи производители купуват пилета-бройлери от Германия, Франция, Холандия, Полша и Испания.

Най-високата степен на антибиотична резистентност е показана при немското пилешко PHW – 59%. На второ място се нареждат френското LDC с 57%, а на трето е холандското  Plukon с 36%.

Резервни антибиотици

Авторите на изследването също така регистрират високо ниво на резистентност към резервни антибиотици при пилета – в 45% от случаите. Такива лекарства се използват за борба с болестите, когато всички други антибиотици са безсилни.

Резистентността на пилетата към резервни антибиотици е изключително тревожен знак. При постоянна консумация човешкото тяло става имунизирано дори към онези антибиотици, които преди са служили като „план Б“.

Според Germanwatch, 33 000 души умират всяка година поради резистентност към резервни антибиотици в Европа. За да предотврати увеличаване на статистическите данни, организацията призовава властите на ЕС да забранят употребата на антибиотици в производството на пилета.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА