Гарантиран бюджет в новата ОСП искат уязвимите сектори

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Браншови организации от уязвимите селскостопански сектори предлагат, финансовата помощ на признати групи и организации на производители от чувствителните сектори да се увеличи с още 20% над базисното за индивидуални проекти за уязвимите сектори. Така, според бизнеса, може да бъде преодоляно изоставането на България по отношение на сдружаването на земеделските стопани. В становище на групата асоциации, адресирано до министъра на земеделието, храните и горите, и до председателя на ТРГ за разработване на СП ОСП 2021-2027 г., се предлагат редица интервенции във връзка с проведеното на 16 ноември трето по ред заседание на ТРГ за разработване на „Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г.“

бюджет, ЕС, Agrozona.bgАнализ и стратегия

Разработването на Стратегическият план на България за новата селскостопанска политика и стратегия през новия програмен период, според бизнеса, трябва да се извърши на базата на вече изготвените SWOT анализи.

Въвеждането на ново определение за малки стопанства, като такива между 5000 и 20000 СПО приобщава в групата на малките и тези със средна големина стопанства, в частта на ДПЖ, например, това са около 80% от стопанствата в страната. Тези средни стопанства са очаквали през новия програмен период да се създадат условия за тяхното устойчиво пазарно позициониране, възможност за модернизация и професионално развитие.

Предложението на ТРГ включва получаване само грантова помощ, тип стартова подкрепа, в размер и начин неотговарящ на техните нужди и потребности за развитие, посочват браншовиците и подчертават, че 20000 евро грантова помощ е изключително нисък грант за модернизация в средните по големина стопанства. Рязкото разместване на производителите от различните групи може да доведе до засилване на неравнопоставеността и да причини неустойчивост в търсените резултати от интервенциите, като цяло, според браншовите организации.животновъди, зам.-министър Цветан Димитров, Agrozona.bg

Предложенията на браншовиците

В тази връзка НПО-тата от уязвимите сектори предлагат да се намали СПО за малките стопанства до 12 000 евро СПО; да се разработят инвестиционни интервенции, включително преработка за малките, до 12 000 евро СПО. При инвестиционните мерки, за наваксване на изоставането и неравномерното разпределение на подпомагането, браншовиците предлагат, допустими да са кандидати с над 12 001 евро СПО. За кандидати със СПО на земеделското стопанство до 500 000 евро, финансовата помощ е в размер до 40 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и финансовата помощ да се увеличи с 30 % за проектни предложения, които се изпълняват в чувствителни сектори, определени в анализа към Стратегическия план.

Според бизнеса е необходим финансов инструмент под формата на нисколихвен кредит от ДФЗ до 100 % от стойността на проекта за уязвимите, чувствителни сектори. Необходимо е разпределяне на бюджета и отваряне на приеми по инвестиционни мерки всяка година през първите три години, както и гарантиран бюджет за уязвимите, чувствителни сектори.

Според браншовиците е небоходимо ранкиране по сектори, което да бъде предварително дискутирано, индивидуално, с всеки сектор, както и максималният размер на допустимите разходи за един кандидат за периода на прилагане на инвестиционните интервенции (инвестиции, преработка) да бъде намален до половината от така предложените – за да има средства за повече кандидати. Максималният размер на допустимите разходи за инвестиции в земеделска техника за един кандидат за периода на прилагане на интервенцията трябва да бъде до 250 000 евро.малини, ягоди, Agrozona.bg

Писмото е подписано от:

Национална Овцевъдна и Козевъдна Асоциация

Добруджански овощарски съюз

Съюз на Дунавските овощари

Съюз на овощарите в България

Асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните

Българска Асоциация Биопродукти

Национален съюз на градинарите в България

Национално сдружение на млеко и месо производителите

Браншова Камара на Месодайното Животновъдство

Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България

Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове

Национално Сдружение на Малките Семейни Ферми и Преработватели в България

Национална Асоциация на младите фермери в България

Сдружение за биологично пчеларство

Национална Асоциация на картофопроизводителите

Групи и Организации на производители

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА