Увеличава се честотата на екстремните метеорологични и климатични явления

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

В България от края на 1970-те се наблюдава тенденция към затопляне. През втората половина на XX-и век зимите са по-меки. На този фон е нормално да има и по-студени зими. Освен сегашната студове имаше и през 2012, 20007 г. и т.н. Последната зима още не е свършила, а покрай 3-ти март се заформиха нетипично високи  температури, 20С и повече. Това каза за “Агрозона” проф. Веселин Александров от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.

2016 г. е поредната 17-а година с температури по-високи от обичайните за страната.23 от последните 26 години след 1989 г. са с положителни аномалии на средната годишна температура на въздуха спрямо климатичната норма на базисния период 1961 – 1990г.

Периодите на засушаване са били най-дълги през 1940-те години и последните две десетилетия на XX-ти век. Най-значителните суши са били през 1945 и 2000 г.

Валежите  показват  тенденция  към  спадане  в  края  на  миналото столетие. След средата на 1990-те години обаче годишните валежи показват тенденция към повишение в повечето райони на страната.

През последните години се увеличава честотата на екстремните метеорологични и климатични явления. Има значително увеличение на средния брой дни с денонощни суми на валежите над 100 мм – с около 30% за периода 1991- 2007 г. спрямо базисния период 1961-1990 г. През последните години има тенденция  към  зачестяване  на случаите с типично пролетно-летен тип облачност с валежи от дъжд, гръмотевични бури и понякога с валежи от град през зимни месеци като януари и февруари.

Наблюдава се увеличена честота на средния брой дни с гръмотевични бури и градушки в по-хладни десетдневия през април и септември през периода 1991-2006 г. спрямо същите за базисния период 1961-1990 г.

Годишната амплитуда между максималната и минималната температура на въздуха намалява – минималната температура се повишава по-бързо от максималната. Дебелината на снежната покривка показва тенденция към намаление в края на миналия век.

Горната граница на широколистните гори се измества към по-голяма надморска височина. Съществува  тенденция  за  увеличаване  на  недостига  на  вода в почвата в резултат на повишения разход на вода, която се изпарява от повърхността на почвата и посредством транспирацията на растителността. В   някои   райони   агрометеорологичните   условия   предизвикват намаление на продължителността на реалния вегетационен период до и под 90 дни – това са Добруджа и южната част на Северозападна България в зоната на Предбалкана и на Казанлъшкото поле.

Данните  от  наблюдения показват изпреварване в развитието със 7-15 дни в различните  климатични  райони,  което недвусмислено свидетелства за затопляне на климата през последните 30 години в сравнение с предишни периоди на оценка.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА