Утре британците гласуват “за” или “против” оставането в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Гражданите на Великобритания ще гласуват утре на референдум “за” или “против” оставането на Великобритания в Европейския съюз. Различни мнения поляризират и фермерската общност в страната, която си задава много въпроси преди референдума. В статия на британския вестник The Telegraph обобщава:

Колко печелят британските фермери от членството на страната им в ЕС?

Бюджетът за развитие на земеделието във Великобритания през 2015 г. чрез директни плащания е 3,1 млрд. евро или 2,4 млрд. британски лири. Като цяло фермерите имат достъп до 5,2 млрд. евро (4 млрд. паунда) за проекти за развитие на земеделието в периода 2014-2020 г., включително 2,3 млрд. прехвърлени от Схемата за основно (базово плащане) към програмите за развитие на селските райони във Великобритания.

Общо 55% от доходите на британските фермери идват от подкрепа по Общата селскостопанска политика.

Как би се отразило излизането на Великобритания от ЕС на британските фермери?

Това зависи от отговора на въпроса какво ще замести Общата селскостопанска политика. На този въпрос фермерите все още не са получили отговор. „Невъзможно е да се определи страничният ефект от излизането от ЕС, защото не знаем какви ще бъдат отношенията между ЕС и Великобритания след излизането, при какви условия фермерите ще трябва да работят, ако страната ни напусне ЕС.“, според Националния фермерски съюз.

Ако подкрепата от ОСП просто отпадне, а в същото време продължи да действа в останалата част от Европа, това би съсипало земеделието във Великобритания, каза Мюриг Реймънд, президент на НФС пред БиБиСи.

Според консултантската къща Agra Europe цените на земята ще се повишат с 90% и много фермери може да фалират. „Единственото сигурно нещо е, че британското правителство ще трябва да субсидира сектора така, че да не се губи нивото, постигнато с ОСП.“, е мнението на анализаторите.

Настроените „за“ BREXIT политици като министърът на земеделието Джордж Юстис поддържат позицията, че Великобритания ще успее сама да субсидира сектора на добро ниво. Според Юстис излизането от ЕС бе донесло дивидент от 18 млрд. паунда годишно и средствата биха били вложени в по-добри схеми за фермерите. „Дали можем да намерим 2 млрд. паунда, които да инвестираме в земеделие и околната среда? Разбира се, че можем. А дали бихме го направили? Без сянка на съмнение.“, коментира той.

Привържениците на BREXIT посочват примери като Швейцария и Норвегия, които не са членове на ЕС и не прилагат ОСП, а имат свои собствени версии на политиката, които дават дори по-голяма подкрепа за фермерите. Друго обаче остават скептични, че Великобритания, която отдавна настоява плащанията по ОСП да бъдат намалени, наистина ще успее да предложи достатъчно високи субсидии.

Според експерти на Библиотеката на Долната камара на британския парламент (звено в Парламента, което се занимава с изследвания на демокрацията), субсидиите за земеделието ще бъдат намалени при BREXIT. „Напускането на ЕС вероятно ще се отрази в намаляване на доходите на фермерите“, се казва в доклад на звеното. „Субсидиите по ОСП представляват значителна част от доходите на фермерите, а правителството на Великобритания вероятно няма да успее да постигне настоящите нива на субсидиите и/или ще трябва да инвестира повече в „публични стоки“ като защита на околната среда, което то смята, че е напълно излишно от пазарна гледна точка.“, се казва още в доклада.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА