Изследване: Утайките от отпадни води увеличават двойно добивите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Утайките от отпадни води увеличават двойно добивите, показва проучване на учени от Института по аграрна икономика (ИАИ), който е в структурата на Селскостопанска академия. Екипът от учени работи по научно-приложния проект „Възможности от оползотворяването на утайки, получени при пречистване на отпадни води и ефект за устойчиво земеделие“ (2019-2020) с възложител: „Софийска вода“ АД. Участници в него от страна на ИАИ са: проф. д-р Храбрин Башев – ръководител на научния колектив, доц. д-р Божидар Иванов, гл. ас. д-р Ангел Саров и гл.ас. д-р Даниела Цвяткова, съобщиха от Селскостопанска академия.

Учените са направили анализ на ефекта от въздействието на утайката върху ботаническите характеристики на земеделски култури (пшеница, царевица, слънчоглед) при различни типове почви, най-често срещани в Софийска област (чернозем-смолници и алувиално-ливадни) и при различно съотношение почва-утайка. Учените са анализирали и социално-икономическите и поведенчески аспекти в оползотворяването на Венета Кръстева, ерозия, Agrozona.bgутайки в земеделските стопанства. Проведени и обобщени са широкобхватни дълбочинни интервюта със земеделски производители, ползващи и неползващи утайка в Софийска област, с които се цели събирането на пълна информация от производствено, икономическо, поведенческо, социално и организационно естество. Взетите интервюта от земеделски производители, които използват утайки в своята земеделска дейност, показват два пъти по-високи добиви, в сравнение с конвенционалното производство. Това на практика разкрива и потенциала на търсените резултати.

Предварителните наблюдения показват (потвърждават се също и от направените лабораторни анализи и интервюта), че ефектът от оползотворяването на утайката не е мигновен. Установява се, че има лаг (фазова разлика) в разкриване на ползите от тази дейност. Оползотворяването на утайките в земеделието, следва да се разглежда, като една от възможностите за оползотворяване на този отпадъчен продукт от ПСОВ в дългосрочен план, наред с други алтернативи, сочи заключението на учените от ИАИ.

В момента екипът по проекта в ИАИ подготвя заключителния отчет, в който ще бъдат включени научни анализи относно ефекта от утайката върху минералния състав на културите. Направените лабораторни анализи включват степента на усвояемост на тежки метали, азот, фосфор и калий в готовия продукт (в зърната) на трите включени култури.

Допълнително се разработва оптимизационен модел на база линейно програмиране с включване на Икономико-математическа задача. Целта е да се подготви анализ за икономическата ефективност на конкретна ферма в Софийска област, следствие употребата на утайка. Накрая във финалния отчет ще се направят предложения за подобряване на европейските и държавните политики, способстващи за ефективното управление на утайките.

Цялостното решаване на проблемите, свързани със социално-икономическата ефективност при използване на утайките в селскостопанската практика ще помогне на науката и практиката за решаването на тези изключително актуални и важни предизвикателства не само за България, а и в по-глобален аспект, посочват учените.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА